Sıçan siyatik sinir defekt modelinde cerrahi anjiogenez ve yağ doku kökenli mezenkimal kök hücrelerin erken fonksiyonel düzelmeye etkisi
The effect of surgical angiogenesis and adipose derived mesenchymal stem cells on early functional recovery in rat sciatic nerve defect model
- Tez No: 784269
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT ŞİBAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Giriş: Sinir hasarı sonrasında cerrahi anjiogenez sinir greftlerinde rejenerasyonu arttırmaktadır. Öte yandan yağ doku kökenli mezenkimal kök hücrelerin sinir rekonstrüksiyonunda terapötik potansiyeli olduğu düşünülmektedir. Çalışmanın amacı sinir rekonstrüksiyonunda altın standart yöntem olan otogreft ile onarım kadar etkili olabilecek bir model tasarlamaktır. Çalışmamızda 'Sıçan siyatik sinir defekt modelinde, yağ doku kökenli mezenkimal kök hücre ekimi yapılmış desellülarize sinir allogrefti ile pediküllü adipofasyal flebin kombinasyonu erken fonksiyonel düzelmede otogreft kadar başarılı mıdır? sorusuna cevap aranmıştır. Yöntem: 30 tane Long Evans türü sıçan her grupta 6 tane olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Sıçanların sol taraf siyatik sinirlerinde 10 mm' lik defekt oluşturuldu. Defekt onarımı (Grup 1) otogreft, (Grup 2) deselülarize sinir allogrefti ,(Grup 3)süperfisyel inferior epigastrik arter adipofasyal pediküllü flep ile örtülü deselülarize sinir allogrefti , (Grup 4)yağ doku kökenli kök hücre ekimi yapılmış deselülarize sinir allogrefti , (Grup 5)süperfisyel inferior epigastrik arter adipofasyal flep ile örtülü, yağ doku kökenli mezenkimel kök hücre ekimi yapılmış deselülarize sinir allogrefti , olmak üzere gruplara göre yapıldı. Cerrahi sonrası 12. haftada denekler sakrifiye edildi. Sinir rejerasyonu fonksiyonel, elektrofizyolojik, histolojik olarak değerlendirildi. Bulgular: Cerrahi anjiogenez uygulanan gruplarda vaskülarizasyon artmış olup sonuçlar otogreft ile benzerlik göstermektedir. Akson yıkımı en az otogreft ve SİEF+ADSCs kombinasyon gruplarında görülürken en fazla deselülerize allogreft grubunda görülmüştür. Eklem kontraktür açısı, siyatik fonksiyonel indeks, elektrofizyolojik ve tibialis anterior kası yaş ağırlığı parametrelerinde otogreft ile SİEF+ADSCs kombinasyonunun sonuçları benzerdir. Sonuç: SİEF+ADSCs kombinasyonun erken fonksiyonel iyileşmeye etkisi, otogreft ile denk olmakla birlikte deselülerize sinir allogreftine kıyasla anlamlı ölçüde iyi erken fonksiyonel iyileşme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Surgical angiogenesis increases regeneration in nerve grafts after nerve injury. On the other hand, adipose tissue-derived mesenchymal stem cells are thought to have therapeutic potential in nerve reconstruction. The aim of the study is to design a model that can be as effective as autograft repair, which is the gold standard method in nerve reconstruction. In our study, 'Is the combination of decellularized nerve allograft with adipose tissue-derived mesenchymal stem cell transplantation and pedicled adipofascial flap as successful as autograft in early functional recovery in the rat sciatic nerve defect model? started with the hypothesis. Method: 30 Long Evans type rats were divided into 5 groups, 6 in each group. A 10 mm defect was created in the left sciatic nerves of the rats. Defect repair (Group 1) autograft, (Group 2) decellularized nerve allograft, (Group 3) decellularized nerve allograft covered with superficial inferior epigastric artery adipofascial pedicle flap, (Group 4) decellularized nerve allograft with adipose tissue-derived stem cell transplantation, (Group 5) decellularized nerve allograft covered with superficial inferior epigastric artery an adipofascial flap and transplanted with adipose tissue-derived mesenchymal stem cells, was performed according to the groups. Results: Vascularization increased in groups that underwent surgical angiogenesis, and the results were similar to autografts. Axon destruction was seen the least in the autograft and SIEF+ADSCs combination groups, while it was seen the most in the decellularized allograft group. The results of the combination of autograft and SIEF+ADSCs were similar in terms of joint contracture angle, sciatic functional index, electrophysiological and tibialis anterior muscle wet weight parameters. Conclusion: The effect of SIEF+ADSCs combination on early functional recovery was equivalent to autograft, but significantly better early functional recovery was observed compared to decellularized nerve allograft.