Türk dizi filmlerinin uluslararasılaşması
Internationalization of Turkish soap operas
- Tez No: 784315
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MİTHAT ÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Türk dizi filmleri Türk izleyicisinin beğenisini kazanarak uzun yıllardır televizyon izleme alışkanlıklarının odağında yer almaktadır. Türk dizi filmleri, yapımcılar, yayıncı kanallar, reyting oranı ve reklam veren faktörlerinin etkisinde yaratıcı proje aşamasından final bölümüne kadar süren uzun soluklu projelerdir. Türk televizyonunda çok kanallı dönemin başlamasıyla, içerik ihtiyacına bağlı olarak özellikle 2000'li yıllarla birlikte üretimi hız kazanan Türk dizi filmleri diğer ülke pazarlarından da ilgi görmeye başlamıştır. Türk dizi filmleri, Türkiye'ye özgü anlatı tarzıyla anlatılan hikâyelerle, yetenekli oyuncularla, gerçek mekânlarda, yüksek prodüksiyon kalitesiyle ve dinamik bir süreçte her bölümü bir sinema filmi uzunluğunda üretilmektedir. Bu dizi filmler genellikle Türkiye'de yayınlanmaya başlamasının ardından belirli bölüm sayısına ulaşmasıyla uluslararası ticarete konu olmaktadır. Hem diğer ülkelerden gelen talebe cevap vererek hem de aracılık rolü üstlenen distribütörlerin faaliyetleriyle Türk dizi filmleri küresel televizyon pazarında bilinirlik kazanmış ve önemli bir hizmet ihracat kalemi olmuştur. Araştırmanın temel amacı, Türk dizi filmlerinin nasıl uluslararasılaştığını anlamaktır. Uluslararasılaşma süreci uluslararası pazarlama ve uluslararası işletmecilik bakış açısıyla bütüncül olarak anlaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmada yorumsamacı paradigma benimsenmiş ve metodolojisinde nitel yöntemlerden biri olan gömülü teori deseni ile veriler analiz edilmiştir. Veriler hem desenin gereği hem de çalışmanın güvenilirliğini artırmak amacıyla çoklu veri kaynağından sağlanmıştır. İlgili birimlerden yarı yapılandırılmış görüşme yöntemiyle ve sektörel yayınlardan veri toplanmıştır. Veriler gömülü teori araştırma prosedürü izlenerek açık, eksenel ve seçici kodlama süreçleriyle kategorilere ve temalara ulaşılmıştır. Analiz sonucunda, Türk dizi filmlerinin artan ve aşamalı uluslararasılaşma süreci modeli oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkish soap operas have been at the center of television watching habits for many years, gaining the appreciation of Turkish audiences. Turkish soap operas are long-term projects that last from the creative project stage to the final part, under the influence of producers, broadcaster channels, rating rate and advertiser factors. By onset of the multi-channel era in Turkish television, Turkish soap operas, production of which gained speed especially with the 2000s, started to attract attention from other countries' markets, depending on the content need. Turkish soap operas are produced with stories told in a narrative style unique to Turkey, with talented actors, with high production quality in real places, and in a dynamic process, each episode of which is the length of a motion picture. Turkish soap operas are subject to international trade after they start broadcasting in Turkey and reach a certain number of episodes. Turkish soap operas gained recognition in the global television market and became an important service export item, both by responding to the demand from other countries and by the activities of distributors acting as intermediaries. The main purpose of the research is to understand how Turkish soap operas are internationalized. The internationalization process has been approached holistically from the perspective of international marketing and international business. In the research, the interpretative paradigm was adopted and data was analyzed by the grounded theory which is one of the qualitative methods of its methodology. The data were obtained from multiple data sources both as a requirement of theory and to increase the reliability of the study. The data were collected from the relevant units by semi-structured interview method and sectoral publications. By following the grounded theory research procedure, categories and themes were reached through open, axial and selective coding processes. As a result of the analysis, an incremental and gradual internationalization process model of the Turkish soap operas was created.