The relationship between parental differentiation of self and internalizing and externalizing problems in Turkish adolescents: The mediator roles of family functioning and adolescents' differentiation of self
Ebeveynlerin benliğinin ayrımlaşması ile ergenlerin içselleştirme ve dışsallaştırma problemleri arasındaki ilişki: Aile işlevselliği ve ergenin benliğinin ayrımlaşmasının aracılık rolleri
- Tez No: 784327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN GÖKLER DANIŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Odaklı Klinik Çocuk ve Ergen Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmanın amacı ebevenylerin benliğinin ayrımlaşması düzeyleri ile ergenlerin içselleştirme ve dışsallaştırma problemleri arasındaki ilişkiyi aile işlevselliği ve ergenin kendi benliğinin ayrımlaşması düzeyi aracı değişkenleri yolu ile incelemektir. Sunulan modellerde ebeveynlerin yüksek benliğin ayrımlaşma düzeylerinin yüksek aile işlevselliği ile ilişkili olacağı, yüksek aile işlevselliğinin de ergenin yüksek benliğin ayrımlaşması seviyesini yordayacağı ve ayrışmış ergenlerin daha az içselleştirme ve dışsallaştırma problemleri rapor edecekleri düşünülmüştür. Örneklem grubu yaşları 14 ve 18 olarak değişen 201 ergen katılımcı ve ebeveynlerinden oluşmaktadır. Çalışmanın verisi Milli Eğitim Bakanlığı'nın izni ile liselerden toplanmıştır. Ebevenylere Benliğin Ayrımlaşması Ölçeği- Revize Formu(BAÖ-R) ve Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ) uygulanırken, ergen katılımcılara Ebevenylere Benliğin Ayrımlaşması Ölçeği- Revize Formu(BAÖ-R) ve Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ) ve Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA) uygulanmıştır. Çalışmanın verileri SPPS Seri Çoklu Aracılık Modeli aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre aile işleveselliği ve ergenlerin benliğinin ayrımlaşması, ebeveynlerinin benliğinin ayrımlaşması ve ergenlerin içselleştirme ve dışsallaştırma problemleri arasındaki ilişkide aracı değişkenler olarak bulunmuştur. Sunulan aracı değişken modelleri çalışmanın sonuçları aracılığla doğrulanmıştır. Kız ve erkek ergenler arasındaki farklara bakıldığında, annelerin ve kız ergenlerin benliğin ayrımlaşması düzeyi arasındaki ilişki ve aile işlevselliği ile kız ergenlerin psikolojik zorlukları arasında ilişki çalışmanın sonuçları arasında dikkat çekici bulgulardır. Bu bulgular ergenlik dönemi psikolojik güçlükleri üzerinde ebeveynlerin benliğin ayrımlaşma düzeyi, aile fonksiyonları ve ergenin ne kadar ayrışabildiğinin önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study was to investigate the relationship between parental differentiation of self and adolescents' internalizing and externalizing problems through the mediating roles of family functioning and adolescents' own self-differentiation level using two models. The proposed models hypothesized that high levels of maternal and paternal self-differentiation would lead to improved family functioning, which would in turn predict higher levels of self-differentiation in adolescents and subsequently lower levels of internalizing and externalizing problems in adolescents. The participants were 201 adolescents between the ages of 14-18 and their parents. Data was collected from high schools with the permission of Ministry of National Education. While parents completed Revised Version of Differentiation of Self Inventory (DSI-R) and Family Assessment Device(FAD) measures, adolescents completed Revised Version of Differentiation of Self Inventory (DSI-R) and Family Assessment Device(FAD) and Strengths and Difficulties Questionnaire(SDQ). The data was analyzed with Serial Multiple Mediation Analysis in SPSS. The results indicated that family functioning and adolescents' self-differentiation level mediated the relationship between maternal and paternal self- differentiation; and adolescents' internalizing and externalizing problems. The proposed mediation models were approved by the results of the study. When the differences between female and male adolescents were analyzed, the results indicated the relationship between maternal and female adolescents' differentiation of self and the relationship between family functioning and female adolescents' internalizing and externalizing problems were among the significant findings. These findings demonstrate the significance of parental differentiation of self, family functions and to what extent adolescents are differentiated in terms of psychological difficulties observed during adolescence.