Kayseri il merkezinde kükürt dioksit (SO2) ve duman konsantrasyonları ile meteorolojik faktörler arasındaki ilişkinin araştırılması
An investigation of the relationships between sulfur dioxide (S02) and smoke concentrastions and meteorological factors in the center of Kayseri
  1. Tez No: 78439
  2. Yazar: ZİYA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YÜRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
IV ÖZET KAYSERİ İL MERKEZİNDE KÜKÜRT DİOKSİT (S02) VE DUMAN KONSANTRASYONLARI İLE METEOROLOJİK FAKTÖRLER ARASINDAKİ İLİŞKİNİN ARAŞTIRILMASI ÇOLAK, Ziya Niğde Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Ana Bilim Dalı 1. Danışman: Prof. Dr. Hüseyin YÜRÜK 2.Danışman: Yrd. Doç. Dr. Şükrü DURSUN Ocak 1998 63 sayfa Bu çalışmada, Kayseri il Merkezinde Kükürt Dioksit (S02) ve Duman Konsantrasyonları île Meteorolojik Faktörler Arasındaki İlişki araştırılmıştır. Çalışma beş ölçüm istasyonundan derlenen örneklerde gerçekleştirilmiştir. Örneklerde S02 ve duman analizleri yapılmış, elde edilen konsantrasyon değerleri ile meteorolojik faktörler arasındaki ilişkiler istatistik yöntemlerle araştırılmıştır. İstatistiksel çalışmalardan elde edilen sonuçlar Kayseri İl Merkezinde seçilen kirletici konsantrasyonları ile meteorolojik faktörlerden sıcaklık ve rüzgar hızı arasında negatif, nispi nem ve basınç arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION OF THE RELATIONSHIPS BETWEEN SULFUR DIOXIDE (S02) AND SMOKE CONCENTRASTIONS AND METEOROLOGICAL FACTORS IN THE CENTER OF KAYSERİ ÇOLAK, Ziya University of Niğde Graduate School of Natural and Appllied Science Department of Chemistry Supervisor:Prof. Dr. Hüseyin YÜRÜK CO-Advisor: Yrd. Doç. Dr. Şükrü DURSUN January 1998, 63 pages In this study, the relationships between concentrations of S02 and smoke and meteorological factors in the city center of Kayseri have been investigated. The study was based air samples collected from five stations. S02 and smoke concentrations were analyzed in all samples, and statistical analysis between pollutants and meteorological factors were investigated. The results obtained from statistical analysis show that there is a negative relationship between concentrations of chosen pollutant parameters and temperatura and wind speed, a positive relationship between concentrations of chosen pollutant parameters and pressure and relative humidity.