Glokomlu bireylerde lokal ilaç uygulama eğitiminin hastalık algısı ve tedaviye uyum üzerine etkisi
The effect of local drug administration on disease perception and adaptation to treatment in individuals with glaucoma
  1. Tez No: 784666
  2. Yazar: GÜL ULAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Eye Diseases, Nursing, Health Education
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları ve Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Araştırma, Glokom İlacı Kullanma Öz Yeterlilik ve Glokom Sonuç Beklentileri Ölçeği'nin (Glaucoma Medication Self-Efficacy Scale, Glaucoma Outcome Expectations Scale) Türkçe formunun geçerlik ve güvenirliği için metodolojik; glokomlu bireylerde lokal ilaç uygulama eğitiminin hastalık algısı ve tedaviye uyum üzerine etkisini değerlendirmek üzere ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel çalışma olarak planlandı. Örneklemi bir üniversite hastanesine başvuran 302 glokomlu birey oluşturdu (metodolojik 200, yarı deneysel 102 birey). Verilerin toplanmasında Hasta Bilgi Formu, Standardize Mini Mental Test, Glokom İlacı Kullanma Öz Yeterlilik ve Glokom Sonuç Beklentileri Ölçeği, Hastalık Algısı Ölçeği, Göze İlaç Uygulama Basamakları Değerlendirme Formu kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar, güvenilirlik analizi, Açıklayıcı Faktör Analizi, Doğrulayıcı Faktör Analizi, ki kare, bağımsız örneklem t testi, bağımlı örneklem t testi uygulandı. Ölçeğin faktör yüklerinin 0.312-0.940, Cronbach Alfa değerinin ölçek ve alt boyutlarda 0.80 ile 0.94, düzeltilmiş madde bütün korelasyonunun 0.410 ile 0.827 değerleri arasında değiştiği saptandı.
Özet (Çeviri)
The research was planned methodologically for the validity and reliability of the Turkish version of the Glaucoma Medication Self-Efficacy Scale, Glaucoma Outcome Expectations Scale; A quasi-experimental study with a pre- test, post-test control group was planned to evaluate the effect of local drug administration training on disease perception and adherence to treatment in individuals with glaucoma. The sample consisted of 302 glaucoma patients admitted to a university hospital (methodological 200 individuals, semi-experimental 102 individuals). Data was collected by using Patient Information Form, Standardized Mini Mental Test, Glaucoma Medication Self-Efficacy Scale, Glaucoma Outcome Expectations Scale, Illness Perception Scale, and Assessment Form for Steps of Medication Application to the Eye. Descriptive statistical methods (number, percentage, average, standard deviation), reliability analysis, exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis, chi square, unpaired sample t test, and paired sample t-test were performed in the evaluation of the data. It was determined that the factor loads of the scale ranged from 0.312 to 0.940, the Cronbach's Alpha value from 0.80 to 0.94 on the scale and sub-dimensions and the whole adjusted correlation of the items from 0.410 to 0.827.