Güneydoğu Anadolu bölgesinde çalışan antrenörlerin benlik saygısı ile öğrenilmiş güçlülük düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between self-esteem and learned resourcefulness levels of trainers working in the Southeastern Anatolia Region
  1. Tez No: 784824
  2. Yazar: VEYSEL DİREKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı; Güneydoğu Anadolu Bölgesinde çalışan antrenörlerin benlik saygısı ile öğrenilmiş güçlülük düzeylerinin incelenmesidir. Çalışmanın evrenini, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde çalışan antrenörler oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise tesadüfî örneklem yöntemi ile seçilmiş olan 136 erkek, 75 kadın toplam 211 katılımcı oluşturmaktadır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak, demografik özelliklerin tespiti için araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, öğrenilmiş güçlülük düzeyi tespiti için Rosenbaum (1980), tarafından geliştirilen Siva ve Dağ (1991) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan Rosenbaum'un Öğrenilmiş Güçlülük Ölçeği (RÖGÖ) ve Benlik saygısı düzeyinin tespiti için Rosenberg (1965) tarafından geliştirilen, Çuhadaroğlu (1986) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) kullanılmıştır. Anketlerden elde edilen veriler IBM SPSS 24 programıyla analiz edilmiştir. Araştırmada normallik testi olarak Kolmogorov-Smirnov testi kullanılmıştır. Katılımcıların tanımlayıcı özelliklerini belirlemek için frekans ve yüzde testi kullanılmıştır. Ayrıca ikili bağımsız örneklem değişkenleri için T testi ve ikiden fazla bağımsız örneklem değişkenleri için Oneway ANOVA testi kullanılmıştır. Gruplararası farkların belirlenmesi için post-hoc testi olarak LSD testi kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçeklerin arasındaki ilişkinin tespiti için Korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the self-esteem and learned resourcefulness levels of the coaches working in the Southeastern Anatolia Region . Trainers working in the Southeastern Anatolia Region consists of the universe of the study. On the other hand the sample group, consists of 211 participants, 136 men and 75 women, who were randomly selected from the universe. In this study, personal information form created by the researcher to determine demographic characteristics as a data collection tool, Rosenbaum's Learned Resourcefulness Scale (RSQ) developed by Rosenbaum (1980), developed by Siva and Dağ (1991), and adapted to Turkish by Rosenbaum (1980) were used to determine the level of learned resourcefulness. ; The Rosenberg Self-Esteem Scale (RBSS), developed by Rosenberg (1965) and adapted to Turkish by Çuhadaroğlu (1986), was used to determine the level of self-respect and self-esteem. The data obtained from the questionnaires were analyzed with the IBM SPSS 24 program. In the research; Kolmogorov-Smirnov test was used as normality test. Frequency and percentage tests were used to determine the descriptive characteristics of the participants. Also, T test for pairwise independent sample variables and Oneway ANOVA test for more than two independent sample variables were used. LSD test was used as post-hoc test to determine the differences between groups. Correlation test was used to determine the relationship between the measures used in the research.