4-Sübstitüe schiff bazlarının Co(II) ve cd(II) komplekslerinin sentezi ve yapılarının incelenmesi
- Tez No: 78505
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 4-metoksibenzaldehit'in sübstitüe anilinler ile reaksiyonundan schiff bazları sentezlenmiştir. Bu schiff bazlarının I.R.,1H-N.M.R. ve E.S.R. spektrumları alınmıştır. Schiff bazlarının Cd(ll) klorür ve Co(II) klorür ile reaksiyonları incelenmiştir. Komplekslerin yapıları I.R. ve 1H-N.M.R. spektrumları ile aydınlatılmaya çalışılmıştır. Komplekslerin E.S.R. spektrumları alınmıştır. Fakat pik gözlenmemiştir. Komplekslerin ve Schiff bazlarının I.R. spektrumları karşılaştırılmış, - HC= N- absorbsiyonundaki kaymalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this work, the Schiff bases were synthesised from the reaction of 4 - methoxybenzaldhyde with substituted anilines. I.R., 1H-N.M.R. and E.S.R. spectra of these Schiff bases are taken. The reaction of these Schiff bases with Cd(ll) chloride and Co(ll) chloride were investigated. The structures of these complexes were tried to be identified with I.R. and 1H-N.M.R. spectra. The E.S.R. spectra of the complexes were taken. But the pick was not observed. The IR spectra of the complexes and the Schiff bases were compared, shifts in -HC=N- absorptions were investigated.