Kurumsal yönetim ilkelerinin muhasebeye etkisi; BİST kurumsal yönetim endeksine ait işletmelerin analizi
The impact of corporate governance principles on accounting; Analysis of companies listed in the BIST corporate governance index
  1. Tez No: 926041
  2. Yazar: GÖRKEM KÖPRÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞAH ATAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Ele alınan tez çalışması, kurumsal yönetim ilkelerinin muhasebe disiplini üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde incelemektedir. Çalışmanın odak noktası ise Borsa İstanbul Kurumsal Yönetim Endeksi'nde yer alan şirketlerin muhasebe uygulamaları ve bu süreçlerin kurumsal yönetim değerleriyle olan ilişkisinden oluşmaktadır. Kurumsal yönetim ilkelerinin adalet, şeffaflık, hesap verebilirlik ve sorumluluk gibi temel prensipler üzerine kurulmuş olduğu bilinmektedir ve bu çalışma, söz konusu ilkelerin finansal raporlama kalitesine olan katkılarını değerlendirerek şirketlerin mali krizlere ve piyasa değişikliklerine karşı dirençlerini artırma potansiyelini analiz etmektedir. Ayrıca kurumsal yönetim uygulamalarının muhasebe standartları ve uygulamaları üzerindeki etkilerini ele alarak işletmelerin sürdürülebilirliği ve uzun vadeli başarısına olan etkisini vurgulamaktadır. Bu bağlamda teknolojik ilerlemeler ve globalleşme sonucu artan finansal dolandırıcılık olaylarına karşı kurumsal yönetim ilkelerinin muhasebe disiplininde nasıl bir kalkan oluşturduğu gösterilmektedir. Belirlenen konu çerçevesinde gerçekleştirilen literatür taraması ve analizlerle desteklenmiş olan bu çalışma, elde edilen bulguların sunumuyla tamamlanmıştır. Daha önce bu alanda yapılmış detaylı bir analizin bulunmamasından dolayı da çalışmanın özgün bir öneme sahip olacağı, gelecek çalışmalara önemli bir kaynaklık edeceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis study examines in detail the effects of corporate governance principles on the accounting discipline. The focus of the study consists of the accounting practices of the companies included in the Borsa Istanbul Corporate Governance Index and the relationship of these processes with corporate governance values. It is known that corporate governance principles are based on fundamental principles such as justice, transparency, accountability and responsibility, and this study analyzes the potential of companies to increase their resilience against financial crises and market changes by evaluating the contributions of these principles to the quality of financial reporting. It also addresses the effects of corporate governance practices on accounting standards and practices, emphasizing their impact on the sustainability and long-term success of businesses. In this context, it is shown how corporate governance principles form a shield in the accounting discipline against financial fraud incidents that have increased as a result of technological advances and globalization. This study, supported by literature review and analysis carried out within the framework of the determined subject, was completed with the presentation of the findings. Since there is no detailed analysis in this field before, it is anticipated that the study will have a unique importance and will be an important resource for future studies.