Unpacking and negotiating pre-service English teachers' language ideologies: Their journey of learning to facilitate translanguaging
İngilizce öğretmen adaylarının dil ideolojilerinin açımlanması ve tartışılması: Dil alaşımını kullanmayı öğrenme yolculukları
  1. Tez No: 785298
  2. Yazar: ALİ ÖZTÜFEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Tek dilli dil ideolojilerinin iki/çok dillilerin akıcı dil pratiklerini tanımlamadaki yetersizliği, bir ortak dil bağlamında İngilizce dil öğrenimine ve öğretimine ilişkin yeni kavramsallaştırmalar gerektirmektedir. Bu itibarla, dil alaşımı, gelişmekte olan iki dillilerin karmaşık ve kapsamlı dilsel dağarcıkları arasında ve ötesinde dolaşmayı, yaratıcılık ve eleştirellik kavramlarını dil öğretim sürecine uyarlamayı kapsar. İki dillilik son zamanlarda yaygınlaşmış ve yabancı dil eğitiminin hedefi haline gelmiş olsa da, iki dilliliği teşvik edecek eğitim alanları oldukça azdır. Öğretmenlerin baskın dil ideolojilerinin sürdürülmesinde ya da bozulmasında oynadıkları temel rol göz önünde bulundurulduğunda, iki dilliliğin değişen gerçekliği üzerine (Örneğin Çok Dilli Değişim) harekete geçmek oldukça önemlidir ve bunun eğitim açısından ifade ettiği anlamdan faydalanmak için öğretmen eğitimi şeklinde bir müdahale gerekmektedir. Bu çalışmanın temel amacı bu boşluğu gidermek için hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin heteroglosik dil ideolojileri tarafından şekillendirilen dinamik iki dillilik ilkeleri ve dil alaşımı eğitimleri etrafında şekillenen bir ders aracılığıyla dil ideolojilerini açımlamaları ve bu dersin diller arası geçişi kolaylaştırmayı öğrenme yolculukları üzerindeki etkisini araştırmaktır. Veriler çeşitli araçlar ile toplanmıştır. Temellendirilmiş kuram analizi, kursun/dersin başlangıcında katılan hizmet öncesi öğretmenlerin büyük çoğunluğunun tek dilli dil ideolojilerine sahip olduğunu göstermiştir. Ancak ders içeriğine maruz kalma arttıkça ve katılımcılar diller arası geçiş ile etkileşime girdikçe, mevcut dil ideolojilerinin kilidini açmaya ve müzakere etmeye başladıkları ve dil alaşımı yanlısı bir perspektif benimseyerek heteroglosik dil ideolojilerine doğru bir geçiş yaptıkları gözlemlenmiştir. Bu çalışmada, hizmet öncesi öğretmen eğitiminde diller arası geçiş eğitiminin eleştirel bir şekilde ele alınmasına yönelik daha fazla tartışma ve çıkarım ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The inadequacy of monoglossic language ideologies in describing the fluid language practices of bi/multilinguals requires new conceptualisations of language learning and teaching in English as a foreign language (EFL) contexts. Translanguaging encompasses going between and beyond emergent bilinguals' complex and whole linguistic repertoires, adapting the concepts of creativity and criticality to the language teaching process. Although bilingualism has recently been commonplace and the goal of foreign language education, educational spaces for promoting bilingualism has been rather scarce. Considering how teachers play a fundamental role in perpetuating or disrupting hegemonic language ideologies, it is of paramount importance to act upon changing reality of bilingualism (e.g., Multilingual Turn) and harnessing its educational significance requires intervention in the form of teacher education. To address this gap, the primary purpose of this study is to explore PSTs' negotiation of language ideologies through a course centred around the principles of dynamic bilingualism as informed by heteroglossic language ideologies and this course's impact on their journey of learning to facilitate translanguaging. The data were collected through multiple research tools. Grounded theory analysis indicated that at the beginning of the course, the PSTs held monoglossic language ideologies. However, as exposure to course content increased and as they reflected more while engaging with translanguaging, they started to unlock and negotiate their existent language ideologies and a shift towards heteroglossic language ideologies occurred. Further discussions and implications for critical engagement of translanguaging pedagogy in pre-service teacher education are provided in this study.