The relationship between avoidance motivation and willingness to fly during the COVID-19 pandemic: Mediating role of perceived travel risk, severity and susceptibility
COVID-19 pandemisi sırasında kaçınma motivasyonu ile uçma isteği arasındaki ilişki: Algılanan seyahat riski, şiddeti ve duyarlılığının aracı rolü
  1. Tez No: 785380
  2. Yazar: AHMET BURAK NALBANTÇILAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU İLTER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
COVID-19 pandemisi havayolu taşımacılığı sektörünü her yönüyle olumsuz etkilemiştir. Kısıtlamalar nedeniyle uçuşlar neredeyse durma noktasına gelirken, yeni normal ve kısıtlamaların gevşetilmesi ile tekrar başlayan uçuşlarda yolcu sayısının önceki yılların altında kaldığı görülmüştür ve bunun nedenlerini anlamak önem kazanmıştır. Bu nedenle, pandemi döneminde insanların davranışsal inhibisyon ve aktivasyon sistemlerinin uçma istekliliğiyle nasıl ilişkili olduğunu ve ne tür promosyonların uçma istekliliğini artırdığını anlamak için bir anket yapılmıştır. Araştırmada Mart 2021'den Mayıs 2021'e kadar kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak internet üzerinden 1231 kişiye ulaşılmış ve anketi 862 kişi yanıtlamıştır. Önerilen modelin test edilmesinde Yapısal Eşitlik Modeli, elde edilen verilerin analizinde t-testi, korelasyon analizi ve betimsel analizler kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, uçma isteğinin pandemi döneminde fiyat promosyonları yerine sağlık önlemini vurgulayan promosyonlardan etkilendiğini göstermiştir. Ayrıca pandemi döneminde uçma isteği seviyesinin cinsiyete göre değiştiği görülmüştür. Yapısal eşitlik modellemesinin sonucu daha yüksek BIS seviyesinin, daha yüksek algılanan seyahat riski, algılanan duyarlılık ve algılanan ciddiyetle ilişkili olduğunu göstermiştir ve algılanan seyahat riskinin, BIS ile pandemi sırasında uçma isteği arasındaki ilişkiye aracılık ettiği bulunmuştur. Bulgular güncel literatür ışığında tartışılmış ve olası pandemilerde yolcu sayısını artırabilmeleri için havayolu şirketlerine önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic affects the airline transportation industry in all aspects. Flights have almost come to a standstill due to the restrictions, and the number of passengers on flights that started with the new normal and the easing of the restrictions remained below the previous years. Thus, a survey has been conducted to understand how peoples' behavior inhibition and activation systems relates to their willingness to fly during the pandemic period, and what kind of promotions could increase their willingness to fly. For this aim, from March 2021 to May 2021, 1231 people were reached over the internet using the convenience-sampling method, and 862 respondents answered the questionnaire. Structural Equation Model was used to test the proposed model and t- test, correlation analysis and descriptives were used in the analysis of the obtained data. Main findings of the research showed that willingness to fly is mostly affected by health measure promotions instead of price promotions. In addition, it was found that willingness to fly during the pandemic period changed based on gender. The results of the structural equational modelling showed that a higher level of BIS is related to higher levels of perceived travel risk, perceived susceptibility, and perceived severity; and perceived travel risk was found to mediate the relationship between BIS and willingness to fly during the pandemic. The results were discussed in the light of the current literature and suggestions were made for airline companies to increase the number of passengers in possible pandemics.