65 yaş üzeri sivil toplum kuruluşlarında çalışan gönüllüler ile çalışmayanların bilişsel fonksiyonları açısından karşılaştırılması
Comparison of volunteers working in civil society organizations over 65 years old in terms of cognitive functions
  1. Tez No: 785391
  2. Yazar: ENGİN PÜLLÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞDAŞ AKGÜLLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı ve Bakımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışma, 65 yaş ve üzeri sivil toplum kuruluşlarında çalışan ve çalışmayan bireyleri bilişsel fonksiyonları açısından karşılaştırmak amacı ile yapıldı. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma kesitsel ve karşılaştırmalı bir çalışmadır. Araştırma, Aydın merkez Efeler İlçesinde gerçekleştirildi. Mart-2021'de veri toplanmaya başlandı ve Ocak-2022'de tüm sivil toplum kuruluşlarındaki çalışmaya katılmayı kabul eden bireylere ulaşıldı. Çalışmaya resmi-gönüllü olarak çalışan 37 birey ve resmi-gönüllü olarak çalışmayan 70 birey olmak üzere toplam 107 birey alındı ve bu 107 katılımcının verileri analiz edildi. Araştırmanın verileri SMMT, Geriatrik depresyon ölçeği, hand-grip aleti, antropometrik ölçümler ve araştırmacılar tarafından hazırlanan soru formu ile toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, ki-kare ve student-t testleri kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan resmi-gönüllü olarak çalışan grubun (Grup-1) eğitim yılı ortalaması 12,54 yıl ve resmi-gönüllü olarak çalışmayan grubun (Grup-2) ise 8,34 yıldır (p 0.128). Grup-1 ve Grup-2 arasında bilişsel fonksiyon açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p=0.231).
Özet (Çeviri)
Objective: This research was carried out to compare the cognitive function levels of individuals aged 65 and over, living in Aydın and working in non-governmental organizations as official-voluntarily and without a neurological diagnosis, with their peers who do not work formally-voluntarily in any non-governmental organization. Materials and Methods: This research is a cross-sectional and comparative study. The research was carried out in Aydın central Efeler District. Data collection started in March-2021, and in January-2022, the elderly who agreed to participate in the study in non-govermental organizations were reached. The data of 107 participants, 37 of whom were official volunteers and 70 of whom were not working as volunteer, were analyzed in the study. Data were collected with a questionnaire prepared by the researchers. Descriptive statistics, chi-square and student-t tests were used in the analysis of the data.