İletişimsel bağlamda sosyal medya uygulamalarının grafik tasarım diline olan etkileri
The effects of social media applications on the language of graphic design in a communicative context
  1. Tez No: 933865
  2. Yazar: MURAT ECE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURAN YİGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sosyal medya platformları günden güne, iletişim, pazarlama ve markalaşmanın esas kanalları haline gelmekte ve tasarım alanının prensiplerini, trendlerini ve uygulamalarını önemli ölçüde şekillendirmektedirler. Bu çalışma Instagram, Facebook ve Twitter gibi dijital platformların yeni estetik paradigmaların tanımlanmasında nasıl rol aldıkları ve minimalizm, viral kültürü ve kullanıcılar tarafından üretilen içerikler gibi trendlerin benimsenmesini nasıl hızlandırdıklarını iletişimsel bağlamda incelemektedir. Ayrıca, özgünlük, kültürel hassasiyet ve mahremiyet gibi meseleleri de barındıran dijital tasarımın etik etkilerini ele almaktadır. Ana bulgular göstermektedir ki, sosyal medya, geleneksel tasarım prensiplerini yeniden tanımlamakta; geribildirim döngülerinin araştırılmasında ve etik değerlendirmelerde yeni zorluklar ortaya koymaktadır. Bu çalışma, sosyal medyanın grafik tasarım dilini kökten değiştirdiğini ve dijital çağda tasarımcılar için hem yeni fırsatlar hem de zorluklar ortaya çıkardığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Social media platforms are increasingly becoming the primary channels for communication, marketing, and branding, significantly shaping the principles, trends, and practices in the field of design. This study examines in a communicative context how digital platforms such as Instagram, Facebook, and Twitter play a role in defining new aesthetic paradigms and how they accelerate the adoption of trends such as minimalism, viral culture, and user-generated content. Additionally, it addresses the ethical implications of digital design, which involve issues like authenticity, cultural sensitivity, and privacy. The main findings show that social media is redefining traditional design principles and presenting new challenges in feedback loops and ethical evaluations. This study demonstrates that social media has fundamentally transformed the language of graphic design, creating both new opportunities and challenges for designers in the digital age.Social media platforms are increasingly becoming the primary channels for communication, marketing, and branding, significantly shaping the principles, trends, and practices in the field of design. This study examines in a communicative context how digital platforms such as Instagram, Facebook, and Twitter play a role in defining new aesthetic paradigms and how they accelerate the adoption of trends such as minimalism, viral culture, and user-generated content. Additionally, it addresses the ethical implications of digital design, which involve issues like authenticity, cultural sensitivity, and privacy. The main findings show that social media is redefining traditional design principles and presenting new challenges in feedback loops and ethical evaluations. This study demonstrates that social media has fundamentally transformed the language of graphic design, creating both new opportunities and challenges for designers in the digital age.