Farklı çevre koşullarının ve klima kullanımının elektrikli bir aracın enerji tüketimine ve menziline etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of different environmentalconditions and the use of air conditioning on the energyconsumption and range of an electric vehicle
  1. Tez No: 785953
  2. Yazar: ENES MUHAMMED KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde kullanımı giderek yaygın hale gelen elektrikli araçların tercih edilmesinde en önemli etkenler arasında enerji tüketimi ve kat edebileceği menzil gelmektedir. Farklı çevre koşulları ve klima kullanımı elektrikli araçların enerji tüketimine ve dolayısıyla kat edebileceği menzile doğrudan etki etmektedir. Bu çalışmada, Uluslararası Uyumlu Hale Getirilmiş Hafif Araçlar Test Prosedürü (WLTP) ve Gerçek Sürüş Emisyonları (RDE) test prosedürü kullanılarak tamamen elektrikli bir otomobilin enerji tüketimi ve menzili, farklı ortam sıcaklığı (5°C, 20°C, 35°C) altında araç kliması açık ve kapalıyken incelenmiştir. 5°C ortam sıcaklığında klima kullanımının enerji tüketimini %58 artırdığı ve aracın menzilini %37 düşürdüğü, 35°C ortam sıcaklığında ise klima kullanımının enerji tüketimini %84 artırdığı ve aracın menzilini %46 düşürdüğü görülmüştür. Ayrıca, 20°C ortam sıcaklığında klima kullanımının enerji tüketimini %4 artırdığı ve aracın menzilini %4 azalttığı gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra, klima kullanımı ile araç içerisindeki havayı soğutmaya çalışmanın, ısıtmaya çalışmaktan daha fazla enerji tüketimine yol açtığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Energy consumption and range are two of the most important factors in the popularity of electric vehicles, which are becoming increasingly popular. Different environmental conditions and the use of air conditioners have a direct impact on the energy consumption of electric vehicles and thus their range. In this study, the energy consumption and range of an all-electric car are investigated by using Worldwide Harmonized Light Vehicles Test Procedure (WLTP) and Real Driving Emissions (RDE) test procedure, while air conditioner is on and off under different ambient temperatures (5°C, 20°C, 35°C). It is seen that the use of air conditioner at 5°C ambient temperature increases the energy consumption by 58%, and reduces the range of the vehicle by 37%; while the use of air conditioner at 35°C ambient temperature increases the energy consumption by 84%, and reduces the range of the vehicle by 46%. Also, it is observed that the use of air conditioner at 20°C ambient temperature increases the energy consumption by 4%, and reduces the range of the vehicle by 4%. Furthermore, it is found that trying to cool the inside air of the vehicle with the use of air conditioner leads to more energy consumption than trying to heat it.