A semi-automated rodent behavioral paradigm for visuomotor skill learning
Kemirgenlerde görsel-motor öğrenmeyi araştırmak için yarı-otomatik davranış biçimlendirme paradigması
- Tez No: 785957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KOCATÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Nöroloji, Bioengineering, Engineering Sciences, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği ve Biyoenformatik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Görsel algı ile birleşen motor beceriler, diğer bir deyişle görsel motor beceriler, çevreden alınan duyusal bilgilere göre karmaşık uzuv hareketlerinin koordinasyonunu gerektirir. Vizuomotor görevlerde yer alan nöral devrelerdeki bilgi işleme ilkelerini aydınlatmak, oldukça aktif bir araştırma konusudur. Laboratuvarımızda daha önce görsel geri bildirim ve kaldıraç basma hareketlerini kullanarak sıçanların PC monitöründeki bir imleci kontrol etmesini sağlayan davranış paradigması geliştirilmiştir. Bahsedilen paradigma, sıçanların dikkatlerini PC monitöründeki imlecin hareketlerine yönlendirmek üzere manuel olarak şekillendirilmesi için deneyi yapan kişinin aktif katılımını gerektiriyordu. Bu tezde amacımız, deneyi yapanın katkısını en aza indirmek ve davranış şekillendirme prosedürünü deneyi yapanın deneyiminden bağımsız hale getirmek için paradigmada kemirgen eğitim sürecini yarı otomatik hale getirmekti. Bu amaçla, burada sıçanları bazı artan görev zorluk seviyelerinde eğittik. Görev zorluk seviyesi, imleç ile PC monitöründe görünen hedef arasındaki mesafeye göre belirlendi. Sıçan belirli bir görev zorluk seviyesinde bir başarı kriterine ulaştıkça, imleç ile hedef arasındaki mesafe artırıldı ve bir sonraki görev zorluk seviyesi sıçana sunuldu. Artan görev zorluk seviyeleri sayesinde, sıçan, görüntülenen hedefe ulaşmak için PC monitöründeki imlecin hareketlerini kontrol edecek şekilde başarıyla şekillendirildi. Eğitim sürecinin otomatikleştirilmesine ek olarak, imleç kontrolü sırasında öznenin hareketlerini kısıtlamak ve edimsel koşullandırmayı kolaylaştırmak, kaldıraç basma hareketlerindeki basmakalıplığı iyileştirmek için kolların yanındaki davranış kafesine engeller yerleştirdik. Çalışmada sağlanan diğer bir gelişme ise sıçanın kafa hareketlerinin video işleme sistemi ile takip edilmesi ve bilgisayar ekranındaki ipuçlarına uymayan sıçanın olumsuz pekiştirilmesidir. Mevcut eğitim sisteminin pratikliği, sıçanın imleç konumunu algıladığını ve hareketlerine göre tepki verdiğini kanıtlayan spontan yakalama denemeleri alan bir erkek Wistar sıçanı kullanılarak doğrulandı. Sonuçlarımız, çalışmada sunulan davranışsal paradigmanın, davranış gösteren sıçanlarda görsel işleme, karar verme ve motor kontrolün nasıl elde edildiğini ve koordine edildiğini araştırmak için kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Motor abilities combined with visual perception, in other words visuomotor skills, require coordination of complex limb movements according to the sensory information acquired from the environment. Elucidating the information processing principles in neural circuits involved in visuomotor tasks is a highly active research topic. A behavioral paradigm which enables rats to control a cursor on a PC monitor using visual feedback and lever press movements had been developed in our laboratory previously. The paradigm mentioned had required active involvement of the experimenter for shaping the rats manually to direct their attention to the movements of the cursor on the PC monitor. In the present thesis study, our goal was to semi-automatize rodent training process in the paradigm in order to minimize the contribution of the experimenter and make the behavior shaping procedure independent of the experimenter experience. To this end, here we trained the rats through some increasing levels of task difficulty. The task difficulty level was determined by the distance between the cursor and the target appearing on the PC monitor. As the rat reached a success criterion in a specified task difficulty level, the distance between the cursor and the target was increased, and the next level of task difficulty presented to the rat. Through increasing levels of task difficulty, the rat was successfully shaped to control the movements of the cursor on the PC monitor to reach the target displayed. In addition to the automatization of the training process, here we inserted barriers into the behavioral cage next to the levers to restrict the movements of the subject during cursor control and improve the stereotypicality in lever press movements to facilitate operant conditioning. The other improvement provided in the present study was tracking the head movements of the rat using a video processing system and negatively reinforcing the rat when it did not attend the cues on the PC monitor. The practicality of the present training system was validated using one male Wistar rat receiving spontaneous catch trials, which proved the rat perceived the cursor position and responded according to its movements. Our results indicate that the behavioral paradigm presented in this study can be used to investigate how the visual processing, decision making and motor control are achieved and coordinated in behaving rats.