Afgan göçünün siyasi, ekonomik ve güvenlik nedenlerinin analizi
An analysis of political, economic and security reasons of Afghan migration
  1. Tez No: 785964
  2. Yazar: MEHMET ELÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Afganistan, iç çatışma, savaş, terör örgütlerinin yıkıcılığı ve büyük güçlerin işgalleri gibi nedenlerle kaotik bir geçmişe sahiptir. Çatışma ve savaşlar sonucunda ülkede sosyal ve ekonomik hayatın çökmesi ve insanların hem yaşam kaygısı hem de yoksulluk ve işsizlik nedeniyle göç kararı almaları gayet doğal bir durumdur. Nitekim Afgan halkının üçte birinden fazlası yaşamları boyunca en az bir defa göçü deneyimlemiştir. Bugün de devam çatışma, istikrarsızlık ve karışıklıklar sonucunda, Afganistan halkı için“istikrarlı göçmenler”, Afganistan devleti için ise tarihinin her döneminde“istikrarlı göç veren ülke”tanımlamaları yapılmaktadır. Afganistan'ın kendi içinde yaşadığı istikrarsızlıklar, dış güçlerin müdahalesi, terör ve kötü ekonomik koşullar; Afganistan'dan göçün en önemli nedenleri şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma genel olarak göç olgusunu, Afgan göçünün tarihsel arka planını ortaya koymayı ve özelde ise Afgan göçünün nedenlerini siyasi, ekonomik ve güvenlik boyutları üzerinden analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Afghanistan has a chaotic past due to reasons such as internal conflicts, wars, destructiveness of terrorist organizations and invasions of great powers. As a result of conflicts and wars, it is quite natural that the social and economic life in the country has collapsed and people have decided to migrate due to both life anxiety and poverty and unemployment. Thus, more than a third of Afghan people have experienced migration at least once in their lifetime. Today, as a result of ongoing conflicts, instabilities and turmoil, the people of Afghanistan are defined as“stable immigrants”and the Afghan state is defined as“a country with stable immigration”in every period of its history. The instability in Afghanistan, the intervention of foreign powers, terrorism and bad economic conditions can be seen as the most important reasons for migration from Afghanistan. This study aims to reveal the phenomenon of migration in general, the historical background of Afghan migration and to analyze the reasons of Afghan migration in terms of political, economic and security dimensions in particular.