Taşıyıcı sistem tasarımı
Bearing system design
- Tez No: 78611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Çalışmada taşıyıcı sistem elemanlarında oluşacak kesit tesirlerinin hesaplanmasında kullanılan hesap yöntemleri karşılaştırılmıştır. Bu amaçla ele alınan 22 örnek üzerinde değişik yöntemlere göre çözüm yapılmıştır. Elde edilen sonuçların karşılaştırılmasında, düğüm noktalarını sabit kabul ederek çözüm yapan yöntemlerin, yaklaşık sonuçlar verdikleri ve gerçek davranışı yansıtmadıkları görülmüştür. Bir taşıyıcı sistemin iki boyutlu ve üç boyutlu deprem analizleri yapılarak elde edilen sonuçların karşılaştırılması yapılmıştır. İki boyutlu çözümlerden elde edilen sonuçlar yaklaşık olmakta ve gerçek davranışı yansıtmamaktadır. Binanın sadece bodrum katında yer alan perde duvarların taşıyıcı sistem davranışına etkisi araştırılmıştır. Bir yapının sadece bodrum katı kenar akslarına değişik şekillerde perde duvarlar yerleştirilmiş ve sistem çözülmüştür. Perde duvarların simetrik yerleştirilmemesi durumunda kolonlarda burulma momentlerinin oluştuğu görülmüştür. Yapıda sadece bodrum kata yerleştirilen perde duvarların simetrik yerleştirmesi veya bodrum kata yerleştirilen perde duvarların diğer kolonlardan derzlerle ayrılması gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, the analyzing methods which are used to solve the element forces of the project elements, are compared. Twenty two models are determined and solved with different solution methods. It is shown that the methods that accept the joints as fixed, do not give the correct results and do not describe the real behavior. The earthquake design analyzed by plane solutions and space solutions are compared on a model. The results given by plane solutions are approximate and do not describe the real behavior. The effect of the share walls- that have been^ settled at only basement, has-been studied. These share walls have been settled at only basement with different geometries, and system has been analyzed. There has been axial torque on- the columns- as^ the share walls did not settled symetric. So that those kind of share walls have to be built symmetric or have to be separated from the other columns by the spaces.