Konya'da farklı çiftliklerden toplanan mısır silajlarında zearalenon ve bazı kalite özelliklerinin analizi
Analysis of zearalenone and some quality characteristics of corn silages from several farms in Konya
  1. Tez No: 786175
  2. Yazar: ERAY METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Mısır silajı süt ineği rasyonlarında önemli bir kaba yem kaynağıdır. Mısır silajının kalitesi hayvan sağlığını ve verimliliğini etkilemektedir. Kaliteli silaj elde etmek için bitkinin uygun dönemde biçilmesi, uygun şartlarda parçalanması, sıkıştırılması ve havasız ortamda depolanması şarttır. Zearalenon toprakta, çürümüş bitkilerde, hava girişi olan silajda bulunabilen östrojenik bir mikotoksindir. Bu çalışmada Konya'da orta ve büyük kapasiteli 24 süt sığırcılığı işletmesinde kullanılan mısır silajlarından örnekler alınmıştır. Bu örneklerde pH, kuru madde, ham protein, nişasta, laktik asit, asetik asit, propiyonik asit, bütirik asit, etanol ve zearalenon analizleri yapılmıştır. Silaj örneklerinde pH ortalaması 4,24 olarak belirlenmiştir. Kuru madde oranları %24,31-35,11 arasında değişmektedir. Bazı örneklerde çok düşük olmasına rağmen ortalama laktik asit düzeyi kuru madde bazında %2,73 olarak bulunmuştur. Bu değer ideal bir mısır silajında olması gereken düzeyden daha düşüktür. Buna karşılık asetik, propiyonik ve bütirik asit düzeyleri mısır silajı için önerilen düzeylerden daha yüksek bulunmuştur. Bu da ideal fermentasyon şartlarının tam sağlanamadığının göstergesidir. Mısır silajlarında düşük oranda, kuru maddede %0,49 etanol belirlenmiştir. Birkaç örnekte düşük olmakla birlikte, silaj örnekleri %20,30-31,39 arasında nişasta içermektedir. Ham protein düzeyi de %6,75 ile %9,78 arasında tespit edilmiştir. Sadece bir örnekte gözle görülür pembe küf görülmüştür, ancak örneklerin hiçbirinde zearalenona rastlanılmamıştır. Konya ili sınırlarında zearalenon bulaşıklığını değerlendirebilmek için daha geniş bir alanda ve daha fazla sayıda örnekle çalışılması gerekir. Ayrıca yetiştiricilerin silaj yapımı ve depolanması konusunda daha bilgili hale gelebilmesi için gerekli donanım sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Corn silage is an important source of roughage in dairy cow rations. The quality of corn silage affects animal health and productivity. In order to obtain quality silage, it is essential to harvest the plant in the appropriate period, shred under suitable conditions, compact it and store it in an airless environment. Zearalenone is an estrogenic mycotoxin that can be found in soil, rotted plants, silage with air intake. In this study, samples were taken from corn silages used in 24 medium and large capacity dairy farms in Konya. pH, dry matter, crude protein, starch, lactic acid, acetic acid, propionic acid, butyric acid, ethanol and zearalenone analyzes were made in these samples. The average pH of the silage samples was determined as 4.24. Dry matter ratios vary between 24,31 and 35,11%. Although very low in some samples, the average lactic acid level was found to be 2.73% on dry matter basis. This value is lower than what should be in an ideal corn silage. On the other hand, acetic, propionic and butyric acid levels were higher than the recommended levels for corn silage. This is an indication that ideal fermentation conditions cannot be achieved. Low rate of ethanol was determined in corn silages and 0.49% in dry matter. Although it is low in a few samples, silage samples contain starch between 20.30-31.39%. Crude protein level was also determined between 6.75% and 9.78%. Visible pink mold was seen in only one sample, but zearalenone was not found in any of the silages. In order to evaluate the contamination of zearalenone within the borders of Konya province, it is necessary to study in a larger area and with more samples. In addition, necessary equipment should be provided so that growers can become more knowledgeable about silage making and storage.