The effect of foreign direct investment on agriculture production in Djibouti
Cibuti'de doğrudan yabancı yatırımın tarımsal üretime etkisi
  1. Tez No: 786581
  2. Yazar: MOHAMED AMIN ALI ELMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, doğrudan yabancı yatırımların Cibuti'nin tarımsal üretimi üzerindeki etkisini deneysel olarak incelemektedir. Araştırmacı, Sesric'in Cibuti Ekonomik Veri deposundan alınan 1980'den 2014'e kadar 34 yıllık veri toplama kayıtlarından bir örnek seçti. Temel korelasyon ve deterministik modeller kullanılarak ekonometrik prosedürler geliştirildi. Veri değerlendirmesi yapılmış ve tüm değişkenler birim kökleri açısından incelenmiş ve birinci farklar modelinde durağan iken seviye modelinde durağan olmamıştır. Tanımlayıcı istatistik testleri, LMS testi, veri Birim kök testi, ARDL modeli (ECM regresyon), değişen varyans testi, (Breusch Pagan Godfrey) Ramsey testi ve model kararlılık testleri de kullanılmaktadır. Bu araştırmaya göre, tarım üretimi bağımlı değişkenken, doğrudan yabancı yatırım, emek ve sermaye bağımsız faktörler olarak hareket etmektedir. Araştırmacı, bu araştırmasında, doğrudan yabancı yatırım ile Cibuti'nin tarım sektörünün üretkenliğinin, verilere dayanarak doğrudan bağlantılı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study experimentally investigates the effect of foreign direct investments on Djibouti's agricultural production. The researcher has chosen a sample of 34 years' worth of data collection records from 1980 to 2014 taken from Sesric's Djibouti Economic Data repository. By using fundamental correlation and deterministic models, econometric procedures are enhanced. Data have evaluatwaswere done and all variables were examined for their unit roots, and they were stationary in the first-difference model while they were non-stationary in the level model. Descriptive statistics tests, the LMS test, the data Unit root test, the ARDL model (ECM regression), the heteroskedasticity test, (Breusch Pagan Godfrey) Ramsey test, and model stability tests are also used. According to this research Agriculture production is the dependent variable while Foreign Direct Investment (FDI), labor, and capital act as the independent factors. The researcher has demonstrated in this research that foreign direct investment and the productivity of Djibouti's agricultural sector are directly linked based on the data.