The Islamic State between facts and exaggeration & the role of U.S. intelligence and secretive agencies in the war against terrorist organizations
İŞİT gerçekler ve abartılar arasında ve terör organızasyonları karşısında savaşta ADB istihbarat ve gizli kuruluşların rolü
  1. Tez No: 786586
  2. Yazar: JIHANE GHARYENI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İslam Devleti (İD), Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) veya İngilizce konuşulan ülkelerde en çok kullanılan versiyonu Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) barbarca ve baskıcı uygulamalarıyla çılgınca biliniyor. . Yine de, genel olarak medyada ve esas olarak düşmana karşı bir psikolojik savaş aracı ve bir finansman kaynağı olarak görülen ve kullanılan sosyal medyada bu tür uygulamaları teşvik etmesiyle de tanınıyor. Bu çalışma IŞİD ve kuruluşunu ele alıyor. Bu terörist grubun kökenlerini, arka planını, ideolojisini, kullandığı propagandayı ve siber faaliyetlerini inceler. Aynı zamanda ABD istihbarat ve gizli teşkilatlarına ve onların bu Cihatçılara karşı savaşı ele alma biçimlerine de değiniyor. Bu nedenle, bu tez, güvenlik servisleri, hükümetler ve uluslararası kuruluşlara yönelik tehdidinin boyutunu incelemek için kuruluşundan bu yana gerçekleştirilen IŞİD propagandasına ve çevrimdışı ve çevrimiçi faaliyet türlerine odaklanmaktadır. saldırı stratejisinin ciddiyet düzeyi ve güvenlik ve istihbarat teşkilatlarının, hükümetlerin ve uluslararası kuruluşların sibernetik saldırılardan önce küresel bilgi altyapılarını ve sivillerin hayatlarını teröristlerin aktif hedeflemesine karşı korumak ve emniyete almak için nasıl çalıştıkları. İşte bu çalışma, böyle bir hareketin ortaya çıkışının ardındaki derin nedenleri, doğasını ve dolayısıyla yapısını ve yayılma yöntemini anlamayı, analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma ayrıca, IŞİD gibi daha şiddetli bir hareketin ortaya çıkmasına neden olan Amerikan güvenlik sunucularının El Kaide ile ilişkilerinde yanlış adımlarını ve hareketlerini tartışıyor ve yeniden analiz ediyor. Tez, 1200'lere kadar uzanan tarihsel referanslara dayanmanın yanı sıra, başta 1980'ler ve 2019 yılları olmak üzere farklı dönemlere yayılan olayları ve gerçekleri incelemek, yeniden analiz etmek ve yorumlamak için geçmiş verilere ve boylamsal çalışmalara dayanan ikincil bir araştırma yöntemi kullanır. . Bu çalışmada sunulan veriler resmi ve profesyonel bir temeldedir. Böylece, uzmanlıkla toplanmış ve işlenmiş geniş bir bilgi kapsamı sağlar. Bu araştırma, esas olarak bu noktalar etrafında dönen sonuçları temsil etmektedir; IŞİD ideolojisi anlık bir gelişme değil, ancak 1200'lü yıllara kadar uzanıyor ve şiddet ve terörizmde net bir derecelenme var. Uluslararası yasalar ve Amerikan güvenlik hizmetleri, Ortadoğu'da, özellikle Irak ve Suriye'de güvenlik durumunu kötüleştiren, aşırılık yanlısı terör ideolojisinin ve IŞİD fenomeninin yayılmasına ve saldırısına katkıda bulunan şüpheli yöntemler ve çifte standartlarla uğraştı. Bu çalışma, Sünni terör hareketlerinin kökenlerini, referanslarını ve arka planlarını anlamaya, benzer hareketlerin kısa sürede doğmasını önlemeye veya en azından entelektüel ve saha ideolojisinin anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Islamic State (IS), The Islamic State of Iraq and al-Sham (ISIS), or its most used version in English-speaking countries as The Islamic State of Iraq and Levant (ISIL) is wildly known for its barbaric and oppressive practices. Still, it is also known for promoting such practices in the media in general and on social media, which is mainly considered and used as a tool of psychological warfare against the enemy and as a source of funding. This work deals with ISIS and its foundation. It examines the origins, background, ideology, and propaganda used and the cyber activities of this terrorist group. It also touches on the U.S. intelligence and secretive agencies and their way of handling the battle against these Jihadis. Therefore, this dissertation focuses on ISIS propaganda and the types of off-line and online activities (real space and cyberspace activities) conducted since its creation to examine the extent of its threat to the security services, governments, and international bodies, besides studying the level of severity of its offensive strategy and how security and intelligence agencies, governments and international bodies work to protect and safe the global information infrastructures before the cybernetic assaults, and the lives of civilians against terrorists' active targeting. So, this work aims to understand and analyze the deep reasons behind the emergence of such a movement and to understand its nature and thus understand its structure and method of expansion. This work also discusses and re-analyses the missteps and moves of the American security servers in their dealings with Al-Qaeda, which caused the emergence of a more violent movement such as ISIS. The dissertation uses a secondary research method, based on past data and longitudinal studies to review, re-analyze, and interpret events and facts spanning different periods, mainly between the 1980s and 2019, in addition to relying on historical references dating back to the 1200s. The data presented in this work are on an official and professional basis. Thus, it provides a large scope of expertly gathered and processed information. This research has represented conclusions that revolve mainly around these points; the ISIS ideology is not a spur of the moment, but it goes back to the era of the 1200s, and there is a clear gradation in violence and terrorism. International laws and American security services dealt with suspicious methods and double standards which worsened the security situation in the Middle East, specifically in Iraq and Syria, which contributed to the expansion and incursion of extremist terrorist ideology, and the phenomenon of ISIS. This work contributes to understanding the roots, references, and backgrounds of Sunni terrorist movements, to avoid the birth of similar movements shortly or at least facilitate the understanding of its intellectual and field ideology.