The effect of individual donation motivations on donation intention: The case of Adana
Bireysel bağış motivasyonlarının bağış niyeti üzerindeki etkisi: Adana ili örneği
  1. Tez No: 786587
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELİLE ÖZÇİÇEK DÖLEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yardımseverlik yaygın toplumsal bir değerdir. Son zamanlarda ihtiyaç sahiplerine yardım etmek, hayırsever davranışlarda bulunmak, bağışçı davranışı anlamaya yönelik araştırmalar akademisyenlerin ilgisini çekmiştir. Bu çalışmanın amacı motivasyon ve tutumun insanların bağış yapma niyetleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, Adana'da 412 bireyden oluşan örneklem üzerinde gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde Excel, SPSS ve AMOS 23(beta) programları kullanılmıştır. Elde edilen veriler Doğrulayıcı Faktör Analizi ve Yapısal Eşitlik Modellemesi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre gönüllülük, içsel tatmin ve tutum bağış niyeti üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahiptir. Özgecilik motivasyonunun bağış niyeti üzerinde etkisi anlamsızdır. Bireylerin bağış tercihleri incelendiğinde katılımcıların nakdi ve doğrudan bağışı tercih ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Charity is a widespread social value. Recently, helping those in need, engaging in philanthropic behavior, and research on understanding donor behavior have attracted the attention of academics. The purpose of this study is to examine the impact of motivation and attitude on people's intentions to donate. The study carried on the sample, which involved 412 individuals in Adana. Excel, SPSS, and AMOS 23 (beta) programs were used to analyze the data. The data collected were analyzed by Confirmatory Factor Analysis and Structural Equation Modeling. According to the results of the analysis, volunteerism, self-oriented and attitude have a positive and significant effect on donation intention. The effect of altruism motivation on donation intention is insignificant. Analysis of individuals' donation preferences shows that the respondents prefer cash and direct donation.