A comparative study on studies published in journals of accounting history
Muhasebe tarihi dergilerinde yayınlanan çalışmalar üzerine karşılaştırmalı bir inceleme
  1. Tez No: 786585
  2. Yazar: ŞERİFE DEMİRBİLEK BAYKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NERİMAN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Muhasebe tarihi en önemli kaynaklarından olan muhasebe tarihi dergileri 1970'lerin başından itibaren yayınlanmaya başlamıştır. O tarihten başlayarak günümüze kadar toplam yedi muhasebe tarihi dergisi yayın hayatına başlamış ve devam etmektedir. Bu dergilerden ilk üçü muhasebe tarihi yayıncılığı bakımından öncü olarak kabul edilmektedir. Yayına hayatına 2011 yılında başlayan son dergi ise, Türkiye'de yayınlanmakta olan muhasebe tarihi dergisidir. Bu suretle, çalışmanın amacı,1970'lere kadar dayanan muhasebe tarihi alanında öncü üç muhasebe tarihi dergisi ve Türkiye'de yayınlanmakta olan muhasebe tarihi dergisinde yayınlanan makalelerin bibliyometrik analizini gerçekleştirmektir. Bu amaçla seçilen dört dergide, 1974-2021 yılları arasında yayınlanmış 2.968 başlıkta yer alan eserler içinde yüzde 53'lük paya sahip olan 1.562 makale tespit edilmiştir. Söz konusu makaleler; tür, konu yazarlık bağlamı (sayı, ortaklık ve tekrar etme), anahtar kelimeler, makalelerde incelenen coğrafya ve zaman dilimi bakımından ayrıntılı olarak MAXQDA nitel araştırma programı aracılığıyla içerik analizi yapılarak incelenmiştir. İncelenen dergilerden elde edilen bulgular; dört muhasebe dergisinde de yüzde ellinin üzerinde arşiv araştırması makalelerin bulunduğunu; makalelerde ele alınan konuların çoğunlukla teknik muhasebe uygulamaları üzerine yoğunlaştığı ancak muhasebe ile ilgili olmayan, özel alan olarak sınıflandırılan, konuların bazı temel muhasebe konularından dahi fazla yer tuttuğu görülmüştür. Toplam 3.708 yazar ismine ulaşılmış olup, toplam yazarların ancak yüzde 17'si kadındır. Ortak yazarlık ve tekrar eden yazarlıkta da oranların; tek yazarlık ve sadece bir kez muhasebe tarihi çalışması yapanlara oranla düşük olduğu tespit edilmiştir. İncelenen makalelerde toplam 4.635 anahtar kelime tespit edilmiş olup,“muhasebe tarihi”yerine sadece“muhasebe”kelimesinin daha sık anahtar kelime olarak kullanıldığı görülmüştür. Makalelerde geçen lokasyonlar bakımından bulgular incelenen üç yabancı dergide ABD, İngiltere, İtalya, Fransa; ulusal dergide ise, Osmanlı, Rusya ve Türkiye üzerinde yoğunlaşmıştır. Makalelerin yaklaşık üçte biri herhangi bir zaman dilimini işaret etmezken, tüm dergilerde 19. ve 20. yüzyılları inceleyen çalışmalar yoğunluktadır. Araştırma sonuçları, muhasebe tarihi alanında yayınlanan dört dergi kapsamında; makalelerin arşiv araştırması ağırlıklı olduğu ancak artık muhasebe tarihi araştırmalarının teknik muhasebe uygulamalarından ayrılarak muhasebe tarihi ile ilişkili konulara yoğunlaşması gerektiğine dikkat çekmektedir. Ayrıca yazarların muhasebe tarihi birikimlerini ortak yazarlarla paylaşarak bu alanda çalışmalarını artırmaları ve kadın yazar katılımının artırılmasıyla alanda çeşitliliğin artacağı değerlendirilmektedir. Bilimsel araştırmalarda görünürlüğün artması için seçilen anahtar kelimelerin muhasebe tarihi ile ilintili olmasına özen gösterilmesi; dar ülke örneklem ve kısıtlı zaman dilimlerinin dışına çıkılması konularında muhasebe tarihi araştırmacılarının daha fazla eğilim göstermesi gerektiği hususları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Accounting history journals, which are among the most important sources of accounting history, have been published since the early 1970s. Starting from that date, a total of seven accounting history journals have started their publication life and continue. The first three of these journals are considered to be pioneers in accounting history publishing. The last journal, which started its publication life in 2011, is the journal of accounting history published in Turkey. In this way, the aim of the study is to perform the bibliometric analysis of the articles published in the three leading accounting history journals in the field of accounting history dating back to the 1970s and the accounting history journal published in Turkey. For this purpose, 1,562 articles, which have a 53 percent share among the works in 2,968 titles, published between 1974-2021 in the four journals selected for this purpose, were identified. The articles in question; genre, subject authorship context (number, partnership and repetition), keywords, geography and time period examined in the articles were examined in detail by content analysis through the MAXQDA qualitative research program. Findings from the reviewed journals; that there are more than fifty percent archival research articles in all four accounting journals; It has been observed that the topics covered in the articles mostly focus on technical accounting practices, but the topics that are not related to accounting, classified as special fields, take up more space than even some basic accounting topics. A total of 3,708 author names were reached, and only 17 percent of the total authors are women. The rates of co-authorship and repeat authorship; It has been determined that it is lower than those who have done a single authorship and accounting history study only once. A total of 4,635 keywords were identified in the articles examined, and it was seen that only the word“accounting”was used more frequently as a keyword instead of“accounting date”. In three foreign journals, the findings of which were examined in terms of the locations mentioned in the articles, USA, England, Italy, France; in the national journal, it focused on the Ottoman Empire, Russia and Turkey. While about a third of the articles do not indicate any time period, studies examining the 19th and 20th centuries are concentrated in all journals. The results of the research, within the scope of four journals published in the field of accounting history; It draws attention to the fact that the articles are mainly on archival research, but now accounting history studies should be separated from technical accounting applications and focus on accounting history-related issues. In addition, it is considered that the diversity in the field will increase with the increase of the authors' work in this field by sharing their accounting history knowledge with co-authors and increasing the participation of women writers. In order to increase visibility in scientific research, care should be taken to ensure that the selected keywords are related to the accounting history; It has been evaluated that accounting history researchers should show more tendency in terms of narrow country sample and going beyond limited time periods.