Genç yetişkin kripto para yatırımcılarının sosyal medya kullanımı ile FoMO ve risk algıları arasındakı ilişkiye yönelik bir araştırma
A research on the relationship between social media use and FoMO and risk perceptions of young adult crypto investors
- Tez No: 786655
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF EŞİYOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Reklamcılık, İşletme, Science and Technology, Advertising, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada genç yetişkin kripto para yatırımcılarının problemli sosyal medya kullanımlarına bağlı olarak FoMO (Gelişmeleri Kaçırma Korkusu) ile risk algıları arasındaki ilişkiyi araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmada anket formu hazırlanarak veri toplanmıştır. Anket formunda 254 kişi ile yapılan çalışmada demografik soruların yanı sıra FoMO (Gelişmeleri Kaçırma Korkusu), Problemli Sosyal Medya Kullanım, Risk Algısı ve Belirsizliğe Tahammülsüzlük ölçekleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre ankete katılan yatırımcılar kripto para gelişmelerini sosyal medya üzerinden takip etmektedir. Buna bağlı olarak yatırımcıların FoMO ve problemli sosyal medya kullanımları arasında pozitif bir ilişki saptanırken risk alma eğilimleri arasında negatif bir ilişki bulunmuştur. Yatırımcıların problemli sosyal medya kullanımları ile belirsizliğe tahammülsüzlük seviyeleri arasında pozitif yönlü bir ilişki saptanmıştır. Ancak risk alma eğilimi ile problemli sosyal medya kullanımı ve belirsizliğe tahammülsüzlük bulguları arasında ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim is investigate the relationship between FoMO (Fear of Missing Out), risk perceptions, problematic social media usage of young adult cryptocurrency investors. In the study, a questionnaire consisted to using 5-point Likert type scales. In total 254 young adult participated in this study. Besides demographic questions, FoMO (Fear of Missing Out), Problematic Social Media Use, Risk Perception and Intolerance of Uncertainty scales were designed and disseminated through the social media networks. They analyses showed the positive relationship was found between investors' FoMO and problematic social media use, while a negative relationship was found between their risk-taking tendencies. A positive correlation was found between the problematic social media use of investors and their intolerance to uncertainty levels. However, no relationship was found between to take risks and problematic social media use and intolerance to uncertainty.