Vestibüler migren tanısı alan bireylerde farklı uyaran modelleriyle vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyellerin değerlendirilmesi
Evaluation of vestibular evoked myogenic potentials with different stimulus models i̇n i̇ndividuals diagnosed with vestibular migraine
  1. Tez No: 786656
  2. Yazar: ÖMER KÜÇÜKÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SEYRA ERBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, VM hastalarında sVEMP ve oVEMP testlerinde farklı uyaran modelleri ( tone burst, klik ve chirp) kullanılarak latans ve amplitüd üzerine etkisini kontrol grubu ile karşılaştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya, Şubat 2022- Eylül 2022 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı' nda, Vestibüler migren tanısı almış 26 birey (52 kulak) ve 26 sağlıklı birey (52 kulak) dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara, 500 Hz tone burst (TB) ve 500 Hz Frekansa spesifik chirp ve klik uyaran ile vestibüler uyarılmış miyojenik potansiyeller (sVEMP, oVEMP) testleri uygulanmıştır. sVEMP ve oVEMP testinde tüm uyaran (chirp, TB ve klik) yanıtlarında VM grubu kontrol grubuna göre eşik değerleri istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur (p 0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the effect on latency and amplitude by using different stimulus models (tone burst, click and chirp) in sVEMP and oVEMP tests in VM patients with the control group. 26 individuals (52 ears) and 26 healthy individuals (52 ears) diagnosed with Vestibular migraine in Ondokuz Mayıs University Neurology Department between February 2022 and September 2022 were included in the study. All participants underwent 500 Hz tone burst (TB) and 500 Hz Frequency-specific chirp and click stimulus and vestibular evoked myogenic potentials (sVEMP, oVEMP) tests. In the sVEMP and oVEMP test, threshold values for all stimuli (chirp, TB and click) responses were found to be statistically significantly higher in the VM group than in the control group (p 0.05). There was no statistically significant difference in P1, N1 wave latency, P1-N1 amplitude and threshold (p> 0.05).