2018-2019 yılları arasında Gazi Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesine yeniden yatışı yapılan hastaların genel özellikleri ve yeniden yatışların yoğun bakım mortalitesi üzerine etkisi
The general characteristics of patients who were readmitted to the Gazi University Hospital Internal Diseases Intensive Care Unit between 2018-2019 and the effect of readmissions on intensive care mortality
- Tez No: 786740
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHENDER GÜLBİN AYGENCEL BIKMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Eve taburcu olduktan veya kliniklere transfer edildikten sonra aynı hastalık veya komplikasyonlar nedeniyle hastaneye veya yoğun bakım ünitesine kabule“yeniden kabul”denir. Bir kalite göstergesi olmasının yanı sıra, yoğun bakım ünitesine yeniden yatış, artan mortalite ile de ilişkilidir. Bu nedenle, yeniden kabul için risk faktörlerinin belirlenmesi, YBÜ için daha iyi taburculuk kriterlerinin belirlenmesine ve YBÜ mortalitesinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Bu çalışmada, belki de kendi taburculuk kriterlerimizi oluşturabilmemiz için, yoğun bakım ünitemizde yeniden yatış oranlarını ve yeniden yatış için risk faktörlerini belirlemeyi amaçladık. 1 Ocak 2018-31 Aralık 2019 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Hastanesi tıbbi yoğun bakım ünitesinde yatan 477 hasta bu çalışmaya dahil edildi. Geri kabul oranı % 5,7 idi. Genel YBÜ ölüm oranı %45,3 iken, tekrar yatan hastaların YBÜ ölüm oranı %74,1 idi. Tek değişkenli analizlere göre; malnütrisyon, oral alım veya yutma bozuklukları, mobilizasyonda azalma veya immobilizasyon ve yoğun bakıma alınmadan önce dekübit ülseri (basınç yarası) varlığı, eşlik eden bir hastalık olarak kronik böbrek yetmezliği veya kronik böbrek hastalığı (KRF/KBH) varlığı, ilk yoğun bakım yatışı sırasında NIMV veya HFNO ile solunum desteği, ilk taburculuk SOFA değeri, ilk taburculuk sırasında kalp atım hızı ve hafta sonu taburculuk hızı yeniden başvuran hastalarda anlamlı olarak daha yüksekti. YBÜ'ye tekrar kabul edilen hasta grubunda ilk yatış hemoglobin, albümin ve sodyum değerlerinin anlamlı olarak düşük, ilk çıkış albümin ve fosfor değerlerinin daha düşük, ilk çıkış total bilirubin ve laktat değerlerinin daha yüksek olduğu belirlendi. Çok değişkenli analize göre ise; altta yatan hastalık olarak KBY/KBH varlığı, YBÜ'ye ilk kabulde malnütrisyon, oral alım bozukluğu veya yutma bozukluğu varlığı, ve ilk YBÜ yatışı sırasında NIMV desteği verilmesi YBÜ'ye yeniden kabul (yeniden yatış) için önemli risk faktörleri olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Admission to the hospital or intensive care unit due to the same disease or complications after discharge to home or transfer to clinics is called“readmission”. Besides being a quality indicator, readmission to ICU is also associated with increased mortality. Therefore, identifying risk factors for readmission may help to determine better discharge criteria for ICU and reduce the ICU mortality. In this study, we aimed to determine the readmission rate and the risk factors for readmission in our ICU, maybe so we could establish our own discharge criteria. 477 patients who were hospitalized in Gazi University Hospital medical ICU between 1st January 2018 and 31st December 2019 were included in this study. Readmission rate was % 5.7. General ICU mortality rate was %45.3, whereas ICU mortality rate of readmitted patients was %74.1. According to univariable analyzes, the presence of malnutrition, oral intake or swallowing disorders, decreased mobilization or immobility and presence of decubitus ulcers (pressure sores) before ICU admission, presence of chronic renal failure or chronic kidney disease (CRF/CKD) as a comorbidity, respiratory support with NIMV or HFNO during first ICU stay, first discharge SOFA values, heart rate during first discharge and discharge rate during the weekend were significantly higher in the readmitted patients. It was also determined that first admission hemoglobin, albumin and sodium values were significantly lower, first discharge albumin and phosphorus values were lower, and first discharge total bilirubin and lactate values were higher in the readmitted patient group. According to multivariable analysis, CRF/CKD as an underlying disease, malnutrition, oral intake disorder or swallowing disorder at the first ICU admission, and NIMV support during the first ICU course were found to be significant risk factors for readmission.