البناء السردي في روايات سالم الغزولك
Salem Al-Ghazolah'ın romanlarında anlatı yapısı çalışma
  1. Tez No: 786831
  2. Yazar: WAFAA ABED JABBAR AL-MADHKHOORI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAIBA FARHAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada ( Salem Al-Ghazolah'ın romanlarında anlatı yapısını) ele aldık, Romancıyı tanıyıp bilimsel hayatını araştırdığımızda istikrarlı bir hayat yaşadığını görüyoruz, böylece bilimsel yolculuğunu tamamlayıp bir çok roman yazarak meyvelerini toplamıştır, bunların başında araştırmamızın konusu olan Hafıza hatası ve kanatsız gölgeler (Atab Thakire ve Thelal bila Ajneha) romanıdır. Bu eserde yazar, romanlarında hareket eksenini oluşturan anlatı kurgusunun unsurlarına değinmiştir, romanda büyük ve önemli bir role sahip olan ana veya ikincil karakterler tarafından temsil edildi. Hafıza hatası romanında roman kahramanı rolünü konuşmacı zamir ile ortaya koymuştur. Zamanın hareketine gelince, Salem Al-Ghazolah'ın romanlarındaki ana özelliklerden biriydi, Psikolojik zaman ve kozmik zaman dahil, ve zamanın paradoksları romancıda belirgin bir varlığa sahiptir, Organize bir kronolojik sıraya göre dahili, harici ve karışık erişim için yalvardı, Gerçekçi romanlarda ender rastlanan bir olgu olan beklenti, çok önemli bir role sahiptir, gelecekteki olayları önceden göstermek için tasarlanmıştır.. Yere gelince, Salem Al-Ghazolah'ın romanlarında Irak dışında ve Irak içinde bir çok yer almıştır, bu yerlerin bazıları kapalı alanlar olmuştur, bazıları da açık alan olmuştur, bunun bir çok örneği vardır, Şehirler gibi, caddeler, Otel, fuar gibi yerler..
Özet (Çeviri)
In this research we have discussed the author Salem Al-Ghazalah's narrative structure in his novels. Getting to know the novelist and his scientific life, we see that he lived a stable life, so he completed his scientific journey and reaped the fruits of his writing of many novels. The first of these is the novel called“Error of Memory and Wingless Shadows”(Atab Thakire ve Thelal bila Ajneha), which is the subject of our research. In this work, the author has touched upon the elements of narrative fiction that form the axis of movement in his novels. He was represented by the main or secondary characters, who played a large and important role in the novel. In his memory error novel, he revealed the role of the hero of the novel with the speaker pronoun. The movement of time was one of the main features of Salem Al-Ghazolah's novels. The paradoxes of time, including psychological time and cosmic time, have a prominent presence in the novelist begged for internal, external and mixed access in an organized chronological order. Expectation, which is a rare phenomenon in realistic novels, plays a very important role. It is designed to predict future events. As for location, it has appeared in many of Salem Al-Ghazolah's novels outside and inside Iraq. Some of these spaces have been closed and some have been open spaces.