البناء السردي في روايتي (9مارس، (وثالثهما الفنجان)) لمحمود شامي
Mahmut Şâmî'nin 9 Mart ve Üçüncüsü Fincan isimli romanlarında anlatı yapısı
- Tez No: 802274
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEKİR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tezin amacı, Cibutili yazar Mahmut Şâmî'nin romanlarını anlatı unsurlarına göre (Şahıs, olay, zaman ve mekan) yönünden analiz edilerek incelemektir. Araştırmada yazarın 9 Mart ve Üçüncüsü Fincan isimli iki romanı incelenmiştir. Araştırmanın önemi modern dönemde Cibuti'de yaşayan yazarın toplumda cereyan eden hadiseleri anlatma ve eleştirme yeteneğinden kaynaklanmaktadır. Her iki romanın olayları, kahramanların rolleri ve anlatı unsurlarına uygun olarak yazarın üslubunun anlaşılmasında betimleyici analitik yöntem kullanılmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlara göre yazar Mahmut Şâmî, eserlerinde özellikle fikir hürriyeti, hâkim geleneğin etkisi ve göç ve milliyetçilik gibi toplumun karşılaştığı problemleri ele almıştır. Ayrıca yazar karakterlerini tasvir etme, onları doğru tanımlama, rollerini akıllı bir şekilde dağıtma, kişiliklerini sosyal, psikolojik ve fiziksel yönleriyle tasvir etme konusunda da başarılıdır. Yazar romanlarında birinci şahıs ve üçüncü şahıs kipleri olmak üzere iki ayrı üslup tercih etmiştir. Yazar, romandan romana çeşitli anlamlar ve çağrışımlar edindiği için romanlarında mekân unsuruna önem vermiştir. Mahmut Şâmî romanlarında belgeli tarihsel yön ile toplumsal vakıayı önemsemiş, okuyucunun hayal dünyasını harekete geçirmek için konulu, benzersiz ve tarafsız bir yol tercih etmiştir. Bütün bunları toplumunun kültürüne önem vermesi sayesinde oluşturduğu bilgi ve kültürel birikimine dayanarak yapmıştır. Yazarın karakterlerini mekânsal ve zamansal bir çerçevede hareket ettirmesi, anlatı unsurlarının romanın yapısı içinde birbirine bağlanmasında önemli rol oynadığı dikkat çekmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to study the novels of Mahmoud Shami, the Djiboutian writer, in a narrative study, by analyzing his novels into their narrative elements: characters, events, time, place, the scope of this study is determined by studying two novels: March 9, And The Third Cup. The importance of this study comes from the importance of the narrator, as he is one of the writers of the modern era in Djibouti, whose novels were characterized by the ability to simulate reality and criticize what is in it. The researcher followed the analytical descriptive approach when analyzing the events of the two novels, studying the roles of the characters in them, and the way he presented it in order to reach an understanding of the narrator's style in building the novel according to the narrative theory. The cocnlusions of this study were as follows: The novelist Mahmoud Al-Shami monitored in his two novels many issues affecting society, especially intellectual freedom, the influence of prevailing traditions, the problems of immigration, racism. He also excelled in portraying his characters, describing them accurately, distributing their roles in an intelligent way, and taking care of his heroes and portraying their personalities in their social, psychological and physical aspects. In his novels, he presents two types of narration: the subjective and the objective. Mahmoud Shami also cared about the element of place, because it took various meanings and connotations that change from one novel to another, He cared about the historical, social and realistic documentary aspect of his novels, with an objective, creative and impartial narration that excites the reader's imagination, relying on all of this on his cultural and knowledge stock that emerged in his care for folklore. It was remarkable that the characters of the novelist Mahmoud al-Shami moved within a“Spacetime”framework that played a role in linking the elements of narration within the structure of the novel.