Kadın çalışanların kariyer engelleri ve cam tavan sendromu üzerine bir çalışma: Antalya örneği
A study on career obstacles of female employees and glass ceiling syndrome: Antalya case
- Tez No: 786858
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAÇ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, kadın çalışanların üst yönetim pozisyonlarına yükselmelerinde karşılaşabilecekleri engelleri belirleyebilmek ve çözüm önerileri geliştirmektir. Bu amaçla Kariyer Engelleri (Cam Tavan Sendromu) ve demografik sorular ile birlikte 38 soruluk bir anket formu 225 kişiye uygulanarak veriler toplanmış, analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmanın örneklemi Antalya ilinde ikamet eden kamu çalışanlarıdır. Çalışma kapsamında demografik bilgiler ve ölçeğe ilişkin tanımlayıcı istatistiksel analizler, ölçeğe ilişkin güvenilirlik analizi ve hipotezlerin analizi için t- testi ve ANOVA analizleri gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçlarından elde edilen bulgulara göre; kadın işgücüne yönelik tutumların cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, çocuk sayısı, unvan ve çalışma süresine göre anlamlı olarak farklılaştığı tespit edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde elde edilen bulgular özetlenmiş ve konu ile ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the obstacles that female employees may encounter in their promotion to senior management positions and to develop solutions. For this purpose, a 38-question survey form, including Career Barriers (Glass Ceiling Syndrome) and demographic questions, was applied to 225 people and data were collected, analyzed and interpreted. The sample of the research is public employees residing in Antalya. Within the scope of the study, t-test and ANOVA analyzes were performed for demographic information and descriptive statistical analyzes of the scale, reliability analysis of the scale and analysis of hypotheses. According to the findings obtained from the analysis results; it has been determined that attitudes towards female workforce differ significantly according to gender, age, marital status, education level, number of children, title and working time. In the last part of the study, the findings obtained are summarized and suggestions about the subject are presented.