Kadın çalışanların kariyer engelleri ve cam tavan sendromu üzerine bir araştırma (Ankara örneği)
A study on career obstacles of female employees and the glass syndrome (Ankara case)
  1. Tez No: 461518
  2. Yazar: MÜGE ŞULE PAMUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada bankacılık sektöründe çalışan kadınlar açısından cam tavan sendromunun var olup olmadığının tespiti ve çalışanların cam tavan sendromu hakkındaki algı ve düşüncelerinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini özel bir bankanın Ankara ilinde bulunan çalışanları oluşturmaktadır. Evrendeki tüm bireylere ulaşma zorluğu sebebiyle bankada görev yapan 155 kişi örneklem olarak seçilmiştir. Örnekleme uygulanan anketler ile veriler toplanmış, istatistiksel teknikler ile analizi yapılarak tablolar ile yorumlanmıştır. Araştırma sonrasında elde edilen bulgulara göre, banka çalışanlarının, kadınlar üzerinde cam tavan sendromunun varlığı ile ilgili algılarında, cinsiyetlerine, medeni durumlarına, yaşlarına, kurumdaki unvanlarına, çocuk sahibi olma durumlarına, mesleki deneyimlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bazı farklılıkların olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular ışığında bankacılık sektöründe çalışan kadınların karşılaştıkları cam tavan engellerine dair önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is, to determine there is glass ceiling syndrome for women working in banking sector or not and the employee's perceptions and ideas for glass ceiling syndrome. The population of the research was employees of a special bank in Ankara. For the difficulties to reaching all individuals in population, 155 employees were chosen as sample. The data were collected by means of carrying out sample surveys, analysed by using various statistical techniques and interpreted by using tables. According to the findings obtained from the research, some statistical significant differences were seen between banking employee's perceptions about the glass ceiling syndrome on woman employees and their sexuality, marital status, ages, title in the instituiton, status of having child, work experience. According to the findings, some suggestions have been provided about glass ceiling obstacles on woman employees in banking sector.