Tavuk dışkısının gübre olarak uygulanabilirliğinin artırma üzerine bir araştırma
A research on increasing applicability of hens excrement as amanure
- Tez No: 78704
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİM KARAKAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TAVUK DIŞKISININ GÜBRE OLARAK UYGULANABİLİRLİLİĞİNİ ARTIRMA ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Hakan ERTİFTİK Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN 1998,43 sayfa Jüri : Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN Prof. Dr. Rıfat YALÇIN Prof. Dr. Bekir FIRAT Bu araştırma, taze tavuk dışkılarının farklı materyallerle karıştırılarak kompostlaştırılması sonucunda uygulanabilirliliğini artırmak amacıyla yapılmıştır. Karışımlar için; 9 farklı materyal ve yumurta tavuğu dışkısı kullanılmıştır. Karışım oranları: % 25 materyal- % 75 dışkı (1:3) ve % 50 materyal -% 50 dışkı (1:1) olacak şekilde 3 tekerrürlü olarak hazırlanmıştır. Karışıma ilave edilen materyaller; bims kumu, hızar tozu, kaba talaş, kömür tozu, magnezit, Nevşehir ponzası, pamuk tozu, perlit ve zeolit'dir. Karışımlar hazırlandıktan sonra; ilk 5 hafta, haftada iki kez, kalan 7 haftada ise haftada bir kez olmak üzere karıştırılmıştır. Kompostlama işlemi toplam 3 ay sürmüştür. Olgunlaştırma sonunda karışımlardan örnekler alınarak fiziksel ve kimyasal analizleri yapılmıştır. Buna ilave olarak kompostlama süresi içerisinde fiziki gözlemlerde de bulunulmuştur. Toprak ve kompost karışımının mısırda gelişme üzerine etkisini belirlemek amacıyla“Tesadüf Blokları”deneme tertibine göre faktöriyel düzende 3 tekerrürlü olarak kurulan saksı denemelerinde, kompost çeşitlerinin iki farklı dozu (% 10 ve % 20) denenmiştir. (1:3) oranında karıştırılan kompostların % 10'luk dozuyla elde edilen mısır kuru madde miktarları, diğer oran ve dozlara göre daha fazla bulunmuştur. Sonuç olarak en yüksek mısır kuru madde veriminin; bims kumu, hızar tozu, perlit ve zeolit kompostlarından elde edildiği belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Tavuk dışkısı, kompostlama, zeolit, perlit, bims kumu (ponza), hızar tozu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MS Thesis Hakan ERTİFTİK Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN 1998,43 page Jury : Prof. Dr. Saim KARAKAPLAN Prof. Dr. Rıfat YALÇIN Prof. Dr. Bekir FIRAT In this research hen excrement was mixed with different materials and composted to increase its application. For the mixtures, nine different materials and laying hen excrement was used. The mixture rates were; % 25 material- % 75 excrement (1 :3) and % 50 material - % 50 excrement (1:1), and they were prepared as three replications. The materials added to the mixture were; pumice, sawdust, coarse shavings, magnezit, Nevşehir pumice, cotton dust, perlite and zeolite. After the mixtures were prepared, they were aerated twice in the first five weeks and once in the remaining seven weeks. Composting process was lasted for a total of 3 months. At the end of the maturation period samples were taken from the mixtures and they were analysed for its chemical and physical characteristics. In addition to this physical observations were made during the composting period. In order to prove the effect of the soil- compost mixture on the growth of corn; randomised blocks experiment were designed in factorial set up and three replications were made for two different doses of compost (% 10 and % 20) The quantity of dry material of corn in the compost which was mixed by (1:3) rate in % 10 dose, was found to be higher than the other rate and dose. As a result, the highest quantity of dry material was obtained from the compost of pumice, sawdust, perlite and zeolite. Key Words : Hen excrement, composting, zeolite, perlite, pumice, sawdust. 11