Motosiklet motorlarında termal bariyer kaplamanın motor performansı ve egzoz atık ısı geri kazanımına etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effects of thermal barrier coating in motorcycle engines on engine performance and exhaust waste heat recovery
- Tez No: 787077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. AKİF KUNT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Termal bariyer (TB) kaplama uygulamaları içten yanmalı motorlarda termik verimin artırılması bakımından oldukça önemli bir uygulamadır. Bu uygulama ile soğutma kayıplarının ve emisyonların azaltılması, motor performansı ve egzoz sıcaklıklarının artırılması, yanma odası elemanlarının termal korozyondan korunması sağlanabilmektedir. Egzoz sıcaklıklarının artması aynı zamanda termoelektrik jeneratörlü (TEJ) atık ısı geri kazanım sistemlerinden egzoz gazı geri kazanımı potansiyelini artırmaktadır. Bu çalışmada tek silindirli, buji ateşlemeli, 2 zamanlı bir benzinli motorun yanma odası termal bariyer (Yitriya Stabilize Zirkonya) malzeme ile kaplanarak içten yanmalı motorun performans ve egzoz atık ısı geri kazanımına etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler sonucunda TB kaplanmış motora ait maksimum motor momenti TB kaplamasız motora göre % 6,024 oranında bir artmıştır. TB kaplamalı motorun TB kaplamasız motora göre 6000 d/d'da ortalama egzoz gazı sıcaklık farkı 34,875 oC ve % 29,334 oranında artmıştır. Ayrıca motor efektif verimi maksimum % 5,89 artmış, özgül yakıt tüketimi (ÖYT) ise maksimum % 5,82 azalmıştır.
Özet (Çeviri)
Thermal barrier (TB) coating applications are particularly important application in terms of increasing thermal efficiency in internal combustion engines. With this application, it is possible to reduce cooling losses and emissions, increase engine performance and exhaust temperatures, and protect combustion chamber elements from thermal corrosion. The increase in exhaust temperatures also increases the potential for exhaust gas recovery from waste heat recovery systems with thermoelectric generators (TEG). In this study, a single-cylinder, spark-ignited, 2-stroke gasoline engine of combustion chamber coated with the material thermal barrier (Yitriya Stabilized zirconia), the effects of the internal combustion engine performance and exhaust gas waste heat recovery were investigated experimentally. As a result of the experiments, the maximum engine torque of the TB-coated engine increased by 6.024 % compared to the TB-uncoated engine. The average exhaust gas temperature difference of the TB coated engine compared to TB uncoated engine at 6000 rpm increased by 34,875 Co and 29,334%. In addition, the effective efficiency of the engine increased by a maximum of 5,89 % while the specific fuel consumption (SFT) decreased by a maximum of 5.82%.