Z kuşağını çalışma hayatında motive eden kaynaklar ve çalışma hayatından beklentileri üzerine araştırma
A research on what Z generation expect from business life and sources which motivate them
- Tez No: 787365
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ ERENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Farklı kaynaklarda farklı gruplandırma esaslarına tabi tutulmasına rağmen, temelde son yirmi yılda dünyaya gelen bireyleri belirtmek için kullanılan Z kuşağı kavramı, söz konusu bireylerin çalışma hayatındaki görünürlüklerinin her geçen gün artmasıyla sıkça üzerinde çalışılan bir araştırma konusu olmuştur. Bu vesile ile söz konusu bireyleri çalışma hayatında motive eden kaynaklara ve bu bireylerin çalışma hayatından beklentilerine ilişkin bir araştırma yapılmıştır. Araştırma sürecinde anket metodunun kullanılmasının yanı sıra, literatür taraması yapmak sureti ile motivasyon ve kuşak kavramı üzerinde detaylı bir inceleme yapılmıştır. Yapılan araştırma neticesinde elde edilen veriler, gerek sonraki dönemde benzer konular üzerine çalışma yapacak araştırmacıların, gerekse söz konusu bireyleri bünyesinde bulunduran kuruluşlarda yönetici pozisyonunda görev alan çalışanların faydalanmasını sağlayacak şekilde analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although it is subject to different grouping principles in different sources, the concept of Generation Z, which is basically used to refer to individuals who have been born in the last twenty years, has been a frequently studied research topic with the increasing visibility of these individuals in working life day by day. On this occasion, this research was conducted on the resources that motivate these individuals in working life and the expectations of these individuals from working life. In addition to the use of the survey method, a detailed examination was held on the concept of motivation and generation by conducting a literature review during the research process. The data obtained of the research were tried to be analysed in a way that would benefit both the researchers who will work on similar issues in the following period and the employees working in managerial positions in the organizations that include these individuals.