The prognostic value of interleukin 6 in patients with soft tissue sarcoma
Yumuşak doku sarkomlu hastalarda interlökin-6'nın prognostik değeri
  1. Tez No: 787529
  2. Yazar: ALI SABRI JEBUR AL-BALOOTTI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇOLAK, PROF. DR. HAİDER SAADOON QASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, yumuşak doku sarkomlu hastalarda IL-6'nın prognostik değerlerinin ve bazı biyokimyasal parametrelerin deneysel testlerle değerlendirilmesi amaçlandı. Sonuçlar, yumuşak doku sarkomu (STS) olan erkek hastalarda kadın hasta gruplarının önemli ölçüde üstün olduğunu gösterdi: %60'lık bir oranla 36 kadın, %40'lık bir oranla erkekte 24; ayrıca kontrol grubundaki kadınlarda 42 kadın kaydedildi; %70, erkek ise %30 oranla 18 olarak kaydetti. Sonuçlar, hasta grubunun ortalama yaşı, sırasıyla 42.30 yıl kaydeden kontrol grubuna kıyasla önemli ölçüde azalttığını, kontrol grubunda ise sırasıyla 67.35 yıl kaydettiğini ortaya koydu. Hasta grubunun tümör boyutu standart sapma 3,05 ile 10,71 cm olarak kaydedildi. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında RBC, HbA1c, GOT, GPT ve CRP serumunun sonuçları önemlidir. ALP ve STS arasındaki korelasyon, hasta grubunun serum kanında ortalama ALP'nin kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olduğunu gösterdi. Hasta grubu 136,40 U/L ALP kaydederken, kontrol grubu 68,05 U/L kaydetti. Sonuçlar, test edilen iki grup arasında toplam bilirubin, IL8 ve hemoglobin, D Vitamini, WBC, trombosit ve STS arasında anlamlı bir korelasyon olmadığını gösterdi
Özet (Çeviri)
This study was aimed to evaluate the prognostic values of IL-6 in patients with soft tissue sarcoma and some biochemical parameters in experimental tests. The results showed the female patients groups excel significantly in male patients with soft tissue sarcoma (STS) recorded 36 females with a percentage 60 % while the male recorded 24 with a percentage 40 %, also the female of control group recorded 42 female with percentage of 70 % while the male recorded 18 with the percentage of 30 %. Results revealed that the patients group significantly reduced the average age as compared to control group which recorded 42.30 years while in control group recorded 67.35 respectively. The tumor size of the patient's group was recorded 10,71 cm with a standard deviation 3.05. The results to important of RBC, HbA1c, GOT, GPT and CRP serum when compared to the control group. The correlation between ALP and STS showed that the patient group had significantly higher mean ALP in serum blood than the control group. The patient group recorded 136.40 U/L of ALP, whereas the control group recorded 68.05 U/L. The results showed that no significant correlation between total bilirubin, IL8 and hemoglobin, Vitamin D, WBC, platelet, and STS between the two tested groups.