Yoğun bakım ünitesine sepsis veya septik şok ön tanısıyla yatırılan olgularda interleukin-6 (IL-6), neuropilin-1 (Nrp-1) ve amphıregulın (AREG) düzeylerinin mortaliteyi öngörmedeki değeri
The value of interleukin-6 (IL-6), neuropilin-1 (Nrp-1), and amphiregulin (AREG) levels in predicting mortality in patients admitted to the intensive care unit with a preliminary diagnosis of sepsis or septic shock
  1. Tez No: 913533
  2. Yazar: FATMA KARAKOÇ ÖZÜDOĞRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Sepsis veya septik şok tanısıyla takip edilen hastalarda güncel tanı ve tedavi yaklaşımlarına rağmen mortalite yüksektir. Erken tanı konulması ve tedavinin hızlı başlanmasının yanında mortalite riskinin öngörülmesi prognozu iyi yönde etkileyecektir. Bu çalışma sepsis veya septik şok ön tanısıyla yoğun bakım ünitesine yatırılan hastalarda mortaliteyi öngörmede yeni biyobelirteçlerin değerinin araştırılmasını amaçlamaktadır. Yöntem: Bu çalışmaya acil servise başvuruda Sepsis-3 tanı kriterlerine göre sepsis veya septik şok olarak değerlendirilerek yoğun bakım ünitelerine yatırılan 100 hasta dahil edildi. Hastalardan yoğun bakıma yatışlarının ilk 24 saati içinde kan örnekleri alındı. Kronik hastalığı ve düzenli ilaç kullanımı olmayan 60 sağlıklı gönüllü de kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi ve kan örnekleri alındı. Hastaların demografik verileri, klinik parametreleri, laboratuvar bulguları, enfeksiyon odakları, komorbid hastalıkları, GKS, SOFA, APACHE II, NEWS, NEWS2, MEWS, CONUT skorları, IL-6, Nrp-1 ve AREG düzeyleri; sağlıklı gönüllülerin ise bazal karakteristikleri, IL-6, Nrp-1 ve AREG düzeyleri kaydedildi. Hastalarla sağlıklı gönüllüler arasındaki biyobelirteç düzeyleri karşılaştırıldı ve hastaların hastane içi, 28. gün ve 90. gün mortalite durumuna göre bağımsız değişkenleri ile biyobelirteç düzeyleri arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların IL-6 ve Nrp-1 düzeyleri sağlıklı gönüllü grubuna göre anlamlı olarak yüksekti (sırasıyla; p0.05). Sonuçlar: Sepsis veya septik şok nedeniyle acil servisten yoğun bakıma yatırılan hastalarda Nrp-1 28 günlük ve 90 günlük mortalite ile ilişkili bulundu. Nrp-1 kesim noktası 28. gün mortalite durumu için 235 pg/mL, 90. gün mortalite durumu için 165 pg/mL olarak belirlendi. Ayrıca bu hastalarda yaş, SOFA skoru, ürogenital dışı odak tutulumu ve Nrp-1 90 günlük mortalitenin bağımsız öngörücüleri olarak tanımlandı. Bu bulgulara dayanarak Nrp-1 gelecekte sepsisli hastalarda prognostik bir biyobelirteç olarak kullanılabilir ve ileride bu dört parametrenin kombinasyonu kullanılarak sepsiste mortaliteyi öngörmek için bir skorlama sistemi geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Sepsis and septic shock are conditions associated with high mortality despite current diagnostic and therapeutic approaches. Early diagnosis and prompt initiation of treatment can improve prognosis. This study aims to investigate the value of novel biomarkers in predicting mortality in patients admitted to the intensive care unit with a pre-diagnosis of sepsis or septic shock. Methods: This study included 100 patients who were admitted to the intensive care unit (ICU) based on Sepsis-3 diagnostic criteria, following a visit to the emergency department with suspected sepsis or septic shock. Blood samples were collected within the first 24 hours of ICU admission. Additionally, 60 healthy volunteers without chronic diseases or regular medication use were included as a control group, and blood samples were also taken from them. The demographic data, clinical parameters, laboratory findings, infection foci, comorbid diseases, Glasgow Coma Scale (GCS), SOFA, APACHE II, NEWS, NEWS2, MEWS, and CONUT scores, as well as IL-6, Nrp-1, and AREG levels of the patients, were recorded. The baseline characteristics, IL-6, Nrp-1, and AREG levels of the healthy volunteers were also documented. The biomarker levels were compared between patients and healthy volunteers, and the relationship between biomarker levels and in-hospital, 28-day, and 90-day mortality was examined based on independent variables. Results: The IL-6 and Nrp-1 levels of the patients were significantly higher compared to the healthy volunteer group (p0.05). Conclusion: In patients admitted to the ICU with sepsis or septic shock, Nrp-1 was associated with 28-day and 90-day mortality. The Nrp-1 cut-off values for predicting 28-day and 90-day mortality were determined to be 235 pg/mL and 165 pg/mL, respectively. Furthermore, age, SOFA score, infection focus outside the urogenital system, and Nrp-1 were identified as independent predictors of 90-day mortality. These findings suggest that Nrp-1 could be used as a prognostic biomarker in septic patients, and a scoring system could potentially be developed for predicting mortality in sepsis using a combination of these four parameters.