The correlation of 8-hydroxy - deoxy guanosine (8-OHDG) level in seminal plasma and sperm DNA integrity with sperm parameters in infertile men
İnfertil erkeklerde seminal plazmadaki 8-hidroksideoksi guanosin (8-OHDG) düzeyi ve sperm DNA bütünlüğünün sperm parametreleri ile ilişkisi
- Tez No: 787690
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ AMAL ABDULWAHİD MOHAMMED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, seminal sıvı analizlerinin, DNA fragmantasyon indeksinin (DFI) (histonların anilin mavisi boyanması kullanılarak) ve seminal 8-OHdG seviyesinin klinik rolünü araştırmaktı. Hastalar (120) seminal sıvı analizine göre normozoospermai, astenozoospermi ve oligozoospermi olarak ayrıldı. Bu çalışmada, bu gruplarda 8-OHdG düzeyleri ve sperm DFI'si arasındaki farklar araştırılmıştır. Sperm DFI'si ile 8-HOdG seviyeleri arasındaki korelasyon test edildi ve ayrıca seminal parametreler ile korelasyonu araştırıldı. Sonuç, 8-OHDG düzeylerinin yaşla birlikte önemli ölçüde arttığını (P= 0,004) ve ≥ 50 yaşındaki katılımcılar arasında en yüksek düzeye ulaştığını gösterdi. Sperm DFI, seminal sıvı grupları arasında p=0,003 ile anlamlı farklılık gösterdi. Sperm DFI, sperm konsantrasyonu, hareketliliği ve yüzde morfolojisi ile negatif korelasyon gösterirken (P= 0,001), hareketsiz sperm sayısı ile pozitif korelasyon gösterdi (P= 0,001). Ayrıca, 8-OHGD ile DFI arasında anlamlı bir pozitif korelasyon vardı (P= 0,001). Bu çalışma, DFI testinin ve seminal sıvı analizinin, erkek fertilitesinin kapsamlı bir değerlendirmesinde tamamlayıcı tanı araçları olarak düşünülmesi gerektiği sonucuna varmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the clinical role of seminal fluid analyses, DNA fragmentation index (DFI) (by using aniline blue staining of histones), and level of seminal 8-OHdG. Patients (120) were divided into normozoospermia, asthenozoospermia and oligozoospermia according to seminal fluid analysis. This study investigated the differences of 8-OHdG levels and sperm DFI in these groups. The correlation of sperm DFI and levels of 8-HOdG was tested and the correlation with the seminal parametres were studied also. The result showed that 8-OHDG levels increased significantly (P= 0.004) with age, and reached its highest level among the participants aged ≥ 50 years. Sperm DFI showed significant differences among seminal fluid groups with p=0.003. Sperm DFI was negatively correlated with sperm concentration, motility and percent morphology (P= 0.001) while it was positively correlated with number immotile sperm (P= 0.001). Morover, there was a significant positive correlation between 8-OHGD and DFI (P= 0.001). This study concluded that testing DFI and seminal fluid analysis should be considered as complementary diagnostic tools in a comprehensive evaluation of male fertility