The consequences of workplace romance in organizations
Örgütlerde işyeri romantizminin sonuçları
- Tez No: 788011
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN BÜYÜKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, örgütlerde deneyimlenen işyeri romantizmine ve çalışanların işyeri romantzmi algısının örgütsel sonuçlarına odaklanmaktkadır. Çalışmanın amacı, işyeri romantizminin çalışanların iş tatmini, işe bağlılık ve iş performansı üzerindeki etkisini belirlemektir. Ana amaca ek olarak, algılanan işyeri romantizminin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da araştırılmıştır. Çalışmada kullanılan veriler, Ürdün'de farklı kuruluşlarda çalışan 581 işgörenden anket yoluyla elde edilmiştir. İşyeri romantizminin iş tatmini, işe bağlılık ve iş performansı üzerindeki etkisi çoklu regresyon analizi ile test edilmiştir. Demografik değişkenlerin işyeri romantizmi üzerindeki etkisini değerlendirmek için ise çoklu t-testleri veya varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, çalışanların işyeri romantizmine yönelik olumlu algılarının hem iş tatmini, hem işe bağlılık hem de iş performansı üzerinde olumlu etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, çalışanların işyeri romantizm algısının eğitim, medeni durum, örgütün büyüklüğü ve halihazırda işyeri romantizmi içinde olup olmamasına göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The research has focused workplace romance that experienced in organizations and the consequences of the workplace romance perceived by the employees. The purpose of the research is to determine the effect of workplace romance on employees' job satisfaction, job involvement and job performance. In addition to main purpose, it was examined whether there are differences in perceived workplace romance according to demographic variables. The data used in the study is obtained through a questionnaire from 581 employees working in different organizations in Jordan. The effect of workplace romance on job satisfaction, job involvement and job performance were assessed using multiple regression analyses. Multiple t-tests or analysis of variance (ANOVA) were used to assess the impact of demographic variables on workplace romance. As a result of the research, it has been determined that employees' positive perception of workplace romance has a positive effect on both job satisfaction, job involvement and job performance. Besides, it has been determined that the workplace romance perception of employees differs according to education, marital status, size of organization and whether currently involved in workplace romance.