Comparison of the effects of pilates and scapula mobilization exercises on posture, sleep, and quality of life in persons with neck pain
Boyun ağrısı olan kişilerde pilates ve skapula mobilizasyon egzersizlerinin postür, uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 788012
  2. Yazar: DİDEM APO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, boyun ağrısı olan kişilerde pilates egzersizlerinin tek başına veya skapular mobilizasyon egzersizleri ile birlikte ağrı, postür, uyku ve yaşam kalitesini nasıl etkilediğini incelemektir. Çalışmaya, Simyfit pilates stüdyosunda egzersiz yapan (haftada 2 veya daha fazla) kronik mekanik boyun ağrısı şikayeti olan ve doktor tarafından egzersiz yapması önerilen 20 gönüllü (20K;34,05±8,50 yıl) dahil edilmiştir. Çalışma, Mayıs 2022 – Ekim 2022 tarihleri arasında İstanbul Ataşehir'de bulunan Simyfit Pilates Stüdyosunda gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar randomize olarak deney grubu (EG) (n=10) ve kontrol grubu (CG) (n=10) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her katılımcı için bireysel modifiye pilates seansları, her hafta 2 seans olmak üzere 6 hafta boyunca uygulandı ve toplam 12 seanstan oluştu. Değerlendirmeler egzersiz seanslarına başlamadan önce ve 12 seans tamamlandıktan sonra kaydedildi. Ağrı, özürlülük, uyku kalitesi ve yaşam kalitesi sırasıyla Visual Analog Skala (VAS), Boyun Disabilite İndeksi (NDI), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PSQI) ve SF-12 Yaşam Kalitesi Değerlendirme Anketi ile değerlendirildi. Katılımcıların postürlerini değerlendirmek için New York Postür Derecelendirme Sistemi (NYPRS) kullanıldı. EG ve CG olmak üzere iki grubu karşılaştıran bu çalışmanın ana sonuçları; VAS, NDI, NYPRS ve PSQI'de benzer iyileşme gösterdi (sırasıyla p>0.05, p>0.05, p>0.05, p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine how pilates exercises alone or in combination with scapular mobilization exercises affect pain, posture, sleep and quality of life in people with neck pain. The study included 20 volunteers(20F;34,05±8,50 years) with chronic mechanical neck pain who frequently exercised at the Simyfit pilates studio (2 or more times per week) and were advised to exercise by a doctor. Between May 2022 and October 2022, our study was conducted in the Simyfit Pilates Studio in Istanbul Ataşehir. The patients were randomly divided into the Experimental Group (EG) (n=10) and the Control Group (CG) (n=10). Individual modified pilates sessions for each participant lasted for six weeks, consisting of 12 sessions, two sessions each week. Evaluations were recorded before starting exercise sessions and after completing 12 sessions. Pain, disability, sleep quality and quality of life were assessed by respectively Visual Analogue Scale (VAS), Neck Disability Index (NDI), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) and the SF-12 Quality of Life Assessment Questionnaire. New York Posture Rating System (NYPRS) was used to determine the posture of participants. The primary results of this study comparing two groups, EG and CG, indicated similar improvement in VAS, NDI, NYPRS and PSQI (respectively p>0.05, p>0.05, p>0.05, p>0.05).