Modeling guided heat pipe design methodology andexperimental validation for flat grooved heat pipes
Modelleme ile yönlendirilen isi borusu tasarim metodolojisi ve düz oluklu isi borulari için deneysel dogrulanmasi
- Tez No: 788338
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DURSUNKAYA, DOÇ. DR. BARBAROS ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Isı boruları hızlı ısı transferi karakteristikleri, küçük boyutları ve güvenilirlikleri nedeniyle sıklıkla tercih edilen ısıl yönetim araçlarıdır. Isıl yönetim gereksinimi olan sistemde kullanılacak ısı borusunun tasarımının dogrulugu hayati önem tasır. Bu çalısmada, ısı boruları için sayısal bir tasarım ve teshis simülasyon aracı oluklu ısı boruları için gelistirilmis ve dogrulanmıstır. Bu tez kapsamında, modüler bir ısı borusu deney düzenegi tasarlanmıs ve üretilmistir. Bu deney düzeneginde test edilecek ısı borusunun geometrik parametrelerine karar vermek için ise yeni gelistirilen tasarım ve teshis aracı kullanılmıstır. Bu araç kullanılarak yapılan benzetimlemelerin sonuçları hem literatürde bulunan çalısmaların hem de bu tez kapsamında yapılan deneylerin sonuçları ile dogrulanmıstır. Son olarak Hiyerarsik Oluk Mimarisi olarak adlandırılan yeni bir oluk yapısı, kılcal pompalama gücünü ve buharlastırmayı arttırmak amaçlarıyla ısı borusu performansını gelistirmek için önerilmistir. Hedeflenen her iki gelisimi de kanıtlamak için analizler yapılmıstır ve beklenen gelisim analiz sonuçları tarafından desteklenmistir. Kılcal pompalama gücünün artısı, simülasyon sonuçlarının yanı sıra deneysel olarak da bu tez kapsamında kanıtlanmıstır. Bu çalısma kapsamında ısı boruları için gelistirilen analitik tasarım ve teshis aracından yararlanarak, arastırmacı/- tasarımcıların oluklu ısı borularını hızlı ve dogru bir sekilde benzetimlemelerini saglayacaktır. Ek olarak, hiyerarsik oluk mimarisi, hem kılcal pompalama hem de buharlasma açısından ısı borusunun performansını artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Heat pipes are commonly preferred thermal management devices due to their rapid heat transfer characteristics, small size and reliability. It is crucial to design heat pipes that accurately match the requirements of the system to be thermally managed. In the present study, a numerical design and diagnosis simulation tool for heat pipes is developed and verified for grooved heat pipes. A modular heat pipe experimental setup is designed and manufactured. In order to decide on the geometric parameters of the heat pipe to be tested, the setup is designed by the newly developed simulation tool. Predictions of the tool are validated by both the studies existing in the literature and the experiments conducted in the scope of this thesis. Finally, an innovative groove structure, namely Hierarchical Groove Architecture, is proposed for boosting the capillary pumping and improving evaporation performance, two functions the enhancement of which are important in operating heat pipes with higher performance. The simulations for proving these improvements are modeled and run and the boosting of the capillary pumping is validated with the experiments. The design and diagnosis tool for heat pipes developed in the scope of this thesis will allow researchers/designers to simulate the performance of grooved heat pipes rapidly and accurately and utilization of hierarchical groove architecture will improve both capillary pumping and evaporation performance of heat pipes.