Deneysel osteoporoz oluşturulan tavşanlarda maksiller sinüs yükseltme cerrahisi sonrası sistemik probiyotik uygulamasının kemik oluşumu üzerine etkisi
Effect of systemic probiotic supplementation on bone formation after maxillary sinus elevation surgery in rabbits with experimental osteoporosis
  1. Tez No: 788390
  2. Yazar: ANIL BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUHEYB BİLGE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Giriş: Osteoporoz, kemik mikromimarisinin bozulması ile karakterize ilerleyici bir metabolik kemik hastalığıdır. Osteoporozlu hastalarda alveolar krette sert doku ogmentasyon başarısı önemli ölçüde azalır. Son araştırmalar, probiyotiklerin osteoporozun neden olduğu kemik yıkımını durdurduğunu veya yavaşlattığını göstermektedir. Kemik üzerindeki etkileri, probiyotiğin türüne bağlı olarak osteoklastik aktiviteyi azaltmak veya osteoblastik aktiviteyi arttırmak şeklindedir. Bu çalışmanın amacı, maksiller sinüs taban yükseltme cerrahisi uygulanan osteoporotic bireylerde probiyotiklerin kemik oluşumuna etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntemler: 4 grup oluşturuldu; Grup 1 (G1); Kontrol grubu Grup 2 (G2); Osteoporoz oluşturulmadan probiyotik verilen grup Grup 3 (G3); Osteoporoz oluşturulup probiyotik verilmeyen grup Grup 4 (G4); Osteoporoz oluşturulup probiyotik verilen grup Osteoporoz oluşturmak için ovariektomi operasyonundan yaklaşık 2 hafta sonra başlanarak 6 hafta boyunca her gün 1 mg/kg metilprednizolon kas içine uygulandı. Numuneler, MSTY ameliyatından 8 hafta sonra mikro BT ile ve histolojik olarak incelendi. Bulgular: Kemik Mineral Yoğunluğu 2. grupta diğer gruplara göre daha yüksekti. Kemik Hacmi (BV) ve Kemik Hacmi (BV/TV) dışındaki tüm parametreler arasındaki fark mikro-BT ölçümlerinde 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
Introduction: Osteoporosis is a progressive metabolic bone disease characterized by deterioration of bone microarchitecture. Success of hard tissue augmentation in the alveolar crest is significally reduced in patients with osteoporosis. Recent studies show that, probiotics stop or slow down osteoporosis-induced bone destruction. Its effects on bone are to decrease osteoclastic activity or increase osteoblastic activity, depending on the type of probiotic. The purpose of this study is to determine the effect of probiotics on bone formation in subjects with or without osteoporosis whom undergone maxillary sinus floor elevation surgery. Material and Methods: 4 groups were formed; Group 1 (G1); Control group Group 2 (G2); given probiotics without osteoporosis, Group 3 (G3); Osteoporotic but not given probiotics, Group 4 (G4); Osteoporotic and given probiotics. To create osteoporosis, 1 mg/kg methylprednisolone was administered intramuscularly every day for 6 weeks, starting approximately 2 weeks after the ovariectomy operation. Samples were examined 8 weeks after MSFE surgery with micro-CT and histologically. Results: The Bone Mineral Density was higher in the 2nd group compared to other groups.