Detection of phosphorylation signatures specific to cancer-related PI3-Kinase isoform P110ALPHA and P110BETA
Kanserle ilişkili Pİ3-Kinaz P110ALPHA ve P110BETA izoformalarina özel fosforilasyon imzalarinin belirlenmesi
  1. Tez No: 788391
  2. Yazar: MAHNOOR SULAIMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÇİZMECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
PI3K sinyal yolu, birçok fizyolojik aktivite için gereklidir, ancak genellikle kanser oluşumu sırasında bozulur. PIK3CA ve PIK3CB genleri tarafından kodlanan PI3K p110 alfa ve beta izoformları, PI3K yolağını aktive etmek için PIP2'yi PIP3'e fosforile eden lipid kinazlardır. Bununla birlikte, bu izoformların farklı moleküler hedefleri henüz keşfedilmemiştir, bu da hedefe yönelik tedaviyi sorunlu hale getirir. Kanser genomik araştırmasına göre, PIK3CA geni kanserlerde yaygın olarak değiştirilir, ancak PIK3CB geni sıklıkla amplifiye edilir. Pan-PI3K inhibitörlerinin klinik kullanımı yan etkilere yol açtığından, izoforma özgü inhibitörlerin geliştirilmesine yol açmıştır. Bununla birlikte, bu ilaçların aşağı yönde alternatif sinyal sistemlerini tetikleyerek tek ajan tedavisine dirence yol açtığı gösterilmiştir. Araştırmamız, PI3K izoformlarının ayırt edici protein-protein etkileşimlerinin yanı sıra, bunun sonucunda ortaya çıkan, belirli hücresel aktivitelerin çok önemli belirteci olabilecek farklı fosfo-proteomik imzaları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu, yalnızca p110 alfa veya p110  izoformlarına bağımlı olan izojenik MEF hücreleri, izoforma özgü farmakolojik inhibitörler BYL-719 ve KIN 193, ve fosforilasyon seviyelerini belirlemek için yüksek çözünürlüklü kütle spektrometresi tabanlı bir yöntem kullanılarak gerçekleştirilecektir. Bu çalışmada keşfedilen öngörücü biyobelirteçler, PI3K hedefli ilaçlardan fayda görecek hastaları belirlemek ve yolak inhibisyonuna yanıt olarak ortaya çıkabilecek direnç mekanizmalarını daha iyi anlamak için kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
The PI3K signaling pathway is required for many physiological activities, but it is commonly disrupted during cancer formation. The PI3K p110 and isoforms, encoded by the PIK3CA and PIK3CB genes, are lipid kinases that phosphorylate PIP2 to PIP3 to activate the PI3K pathway. However, the distinct molecular targets of these isoforms have yet to be discovered, making targeted treatment problematic. According to cancer genomics research, the PIK3CA gene is commonly altered in cancers, but the PIK3CB gene is frequently amplified. The clinical usage of Pan-PI3K inhibitors has resulted in significant side effects, prompting the development of isoform-specific inhibitors. However, it has been shown that these drugs trigger alternate signaling systems downstream, leading in resistance to single-agent treatment. Our research intends to uncover distinctive protein-protein interactions of PI3K isoforms, as well as the consequent different phospho-proteomic signatures, which might be crucial determinants of specific cellular activities. This will be accomplished by using isogenic MEF cells that are only dependent on the p110 or p110 isoforms, isoform-specific pharmacological inhibitors BYL-719 and KIN 193, and a high-resolution mass spectrometry-based method to determine the phosphorylation levels of these protein samples. The predictive biomarkers discovered in this study can be utilized to identify patients who will benefit from PI3K-targeted drugs and to better understand the resistance mechanisms that may arise in response to pathway inhibition.