Beyaz et ürünleri sektöründe faaliyet tabanlı maliyetleme
- Tez No: 210593
- Danışmanlar: PROF.DR. SELİM Y. PAZARÇEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Dünyada imalat tarzında teknolojik gelismelere baglı olarak bir dizi degisim meydana gelmistir. malat tarzında meydana gelen degisim mamul maliyet yapısının da degisimine neden olmustur. Mamul maliyetini olusturan direkt malzeme, direkt isçilik ve genel üretim giderlerinin dagılımında degisim meydana gelmis ve böylelikle mamul maliyeti içerisinde genel üretim giderlerinin payı artıs gösterirken direkt isçilik payında azalma olmustur. Geleneksel maliyet muhasebesi sistemi mamullere genel üretim giderlerini DS ve MS gibi yükleme oranları vasıtasıyla yüklerken mamul maliyetinin yapısında genel üretim giderlerinin payının yükselmesine baglı olarak zamanla yükleme hataları olusmus, dolayısıyla mamullerin maliyetleri yanlıs tespit edilmistir. Bu durum da geleneksel maliyet muhasebesi sisteminin yetersiz kaldıgını ve geleneksel sistem yerine ileri maliyetleme sistemlerinin gelistirilmesi geregini ortaya koymustur. Uygulama da mamul maliyetini dogru tespit etme noktasında yetersiz kaldıgı için geleneksel maliyet muhasebesi sisteminden zamanla vazgeçilmeye baslanmıstır. Geleneksel maliyet muhasebesine alternatif olarak gelistirilen ileri maliyetleme sistemleri ve bunlardan birisi olan Faaliyet Tabanlı Maliyetleme Sistemi dünyada ve Türkiye de bir çok firmanın maliyetlerini tespit için kullandıgı sistemler haline gelmistir. Bu çalısma ile ileri maliyetleme sistemlerinden biri olan Faaliyet Tabanlı Maliyetleme Sisteminin beyaz et ürünleri sektöründe uygulanabilirligi ve uygulama sonucunda elde edilen verilerden hareketle yapılması gerekenler ortaya konulmustur. Çalısma dört ana bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde isletmelerde imalat tarzında meydana gelen degisimin geleneksel maliyet muhasebesi sistemine etkileri, yetersiz kaldıgı hususlar ve buna baglı olarak gelistirilen ileri maliyetleme sistemlerine deginilmistir. kinci bölümde Faaliyet Tabanlı Maliyetleme sisteminin dogusu, amaçları, özellikleri ve geleneksel maliyet muhasebesi ile karsılastırılması yapılmıstır. Üçüncü bölümde isletme de Faaliyet Tabanlı Maliyetleme Sisteminin kurulması, isletmelerin bu sisteme geçmesini gerektiren nedenler, bu sisteme baglı olarak isletmelerde yapılabilecek iyilestirme çalısmaları ve sistemin eksik kaldıgı hususlar açıklanmaya çalısılmıstır. Çalısmanın dördüncü bölümünde isletmenin maliyet verilerine ve faaliyetlerine dayanılarak Faaliyet Tabanlı Maliyetleme Sisteminin kurulması ile ilgili bir uygulama çalısması yapılmıs ve elde edilen sonuçlar firmanın mevcut maliyet verileri ile karsılastırılarak genel bir degerlendirme yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Due to the technological developments in the manufactural area there has been a fascinating change in the world. The fact that there is a change in the manufacturing area this also caused a formation in the cost structure. The product cost that constitutes direct supplies, the direct work effort and the general production expenses have also been altered. And as a result of this the share rates of the general production costs have been increased but versus this the direct work effort share rates have been declined. Loading through the traditional cost accountancy system products the DIS and MS rates depending on the general production expenses shares gives errors. So while determining the products costs there has been a loading error. This shows that the traditional cost accountancy system is inefficient and instead of using the traditional system advance cost system has been developed. Up to the inefficiency with time the traditional cost accountancy system has put aside. The alternative system which is advance costing system and the branch which is activity based costing system is being used all over the world and in Turkey by many companies to determine the cost shares. In this study one of the advance costing systems which is the activity based costing system has been applied on white meat products and the results have been given by details. The study consists of four parts In the first part, the change in the management system, the effects of the traditional cost accountancy system and its inefficiencies have been discussed and with this the advance costing system has been exposed. In the second part, the development of the system, goals, characteristics and comparison with traditional costing accountancy system has been completed. In the third part, the founding of the activity based costing system in the field of management has been declared and besides the reasons why companies prefer this has been explained widely and the improvement details has been given with the inefficiencies due to the causes that provides a better system. In the fourt part of the study, according to the management the data cost and its applications have been based on activity based costing system and the results have been evaluated by comparing the current cost datas.