Sosyal devlet anlayışı çerçevesinde Türkiye'de sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları
Social assistance and solidarity foundations in Turkey within the framework of the welfare state
- Tez No: 788534
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKÇAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sosyal devlet, vatandaşlarının insan onuruna yakışır bir hayat idame ettirmesini görev edinen bir yapı olarak tanımlanmaktadır. Bu anlayışa sahip olan ideal bir sosyal devlet, yoksullukla ve işsizlikle mücadele etme, sosyal denge ve barışı sağlama gibi görevlerini gerçekleştirmek için sosyal politikaları aracı kılarak ekonomiye müdahale etmekte ve piyasada yeniden düzenleyici sıfatıyla hareket alanı yaratmaktadır. Anayasal düzlemde sosyal bir devlet olarak tanımlanan Türkiye'de ise sosyal devletin amaç edindiği bu görevler yerine getirilirken vatandaşlara etkin, verimli ve ekonomik bir hizmet sunmak hedeflenmekte bunun için de merkezde ve yerelde örgütlenen paydaşlar sürece dahil edilmektedir. Bu paydaşlardan biri olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları da Türkiye'de sivil toplum örgütlerinin önemli bir unsuru olup ideal bir sosyal devletin amaçlarını gerçekleştirmesi için sosyal yardım ve hizmetleri vatandaşlara sunmaktadır. Türkiye ölçeğinde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla vatandaşa sunulan sosyal yardım, sosyal hizmet ve projeler konusunda uygulamada karşılaşılan sorunlar ise ideal bir sosyal devlet yapılanması ile çelişmekte bu da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının yürüttüğü faaliyetlerin sosyal devlet fonksiyonu ile paralellik arz etmediği izlenimini doğurmaktadır. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının uygulamadaki sorunlarının çözümü ise uygulanan yardım, proje ve hizmetlerin toplumun ihtiyacına cevap verecek nitelikte olan uzun soluklu planlamalara dayanmasına ve toplumsal sorunlara aktif politikalar ile müdahale edilmesine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
The welfare state publishes it as a structure that takes it as a duty for its people to lead a life worthy of human dignity. An ideal state, which has this understanding, intervenes in the economy by making social policies a tool to realize the exhibition such as social, combating isolation and isolation, providing social balance and peace, and creates a space for action by re-covering what it has. In Turkey, which is defined as a social state on the constitutional level, it is aimed to provide an efficient, productive and economic service to the people while fulfilling these duties, which the social state aims at. One of these structures, mutual aid and solidarity foundations, is an important social element of non-governmental organizations in Turkey and serves social aid and services in order to achieve the goals of an ideal welfare state. In Turkey, the main problems regarding social assistance, social services and projects for citizens through social assistance and solidarity foundations are in contradiction with an ideal state social structure, and this creates the perception that it is not in parallel with the state function carried out by social assistance and solidarity foundations. The solution to the difficulties of social assistance and solidarity foundations in practice depends on their being based on long-term plans that will respond to the applied aid, projects and consumption needs, and the active policies and intervention of social users.