Ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spora ilişkin tutumu ile sosyal beceri arasındaki ilişkinin incelenmesi (şanlıurfa ili örneği)
Examination of the relation of the relationship between secondary students attitudes to physical education and sports and social skills (example of Şanliurfa providence)
- Tez No: 788597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİ BARIŞ KARAVELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışma, ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spora ilişkin tutumları ile sosyal beceri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın evrenini, 2022-2023 eğitim öğretim yılı içerisinde Şanlıurfa ilinde öğrenim gören ortaokul öğrencileri oluştururken çalışmaya, 2022-2023 eğitim öğretim yılı içerisinde Şanlıurfa ilinde öğrenim gören 764 ortaokul öğrencisi (407 kız, 357 erkek) gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; öğrencilerin demografik bilgilerini öğrenmek amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”, beden eğitimi ve spora ilişkin tutumlarını ölçmek amacıyla Delicelioğlu (2018) tarafından geliştirilen“Beden Eğitimi ve Spora İlişkin Tutum Ölçeği”ve sosyal beceri düzeylerini ölçmek amacıyla Matson, Rotatory ve Hessel (1983) tarafından geliştirilen, Bacanlı ve Erdoğan (2003) tarafından Türkçeye uyarlanan“Matson Çocuklarda Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği”yer almaktadır. Verilerin değerlendirilmesi için SPSS 20.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Alt boyut puanlarının cinsiyet, anne çalışma durumu, baba çalışma durumu, konut tipi, beden eğitimi öğretmen cinsiyeti, okul sporlarına katılım, lisanslı spor yapma, oyun sevme durumu ve oyun türü değişkenlerine göre karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testinden; sınıf, kardeş sayısı, anne öğrenim durumu, baba öğrenim durumu, anne gelir durumu ve baba gelir durumu değişkenlerine göre karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizinden (ANOVA) yararlanılmıştır. Ölçek ve alt boyutlar arası ilişki analizi için Pearson korelasyon analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between secondary school students' attitudes towards physical education and sports and social skills. While the population of the study consisted of secondary school students studying in Şanlıurfa in the 2022-2023 academic year, 764 secondary school students (407 female, 357 male) studying in Şanlıurfa in the 2022-2023 academic year voluntarily participated in the study. As a data collection tool; to learn demographic information of students“Personal Information Form”, to measure attitudes towards physical education and sports“Attitude Scale to Physical Education and Sports”developed by Delicelioğlu (2018), and to measure social skill levels“Matson Social Skills Assessment Scale for Children”developed by Matson, Rotatory and Hessel (1983) then translated into Turkish by Bacanlı and Erdoğan (2003) are used in the research. SPSS 20.0 statistical package program is used to evaluate the data. The independent sample t-test was used to compare the sub-dimension values according to the variables of gender, working status of mother, working status of father, housing type, physical education teacher gender, participation in school sports, playing licensed sports, liking games and type of game; One-way analysis of variance (ANOVA) was used to compare the variables of grade, number of siblings, mother's education, father's education, mother's income and father's income. Pearson correlation analysis was used for the analysis of the relationship between the scale and sub-values.