Aile işletmelerinin sürdürülebilirlik süreci üzerine Yalova ilinde bir araştırma
A research on the sustainability process of family bussiness in Yalova province
  1. Tez No: 788657
  2. Yazar: SERDAR KÖKSALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY BİGE AŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Günümüzde, sürdürülebilirlik kavramı işletmeler için büyük bir önem arz etmekte ve rekabetin devamlılığı için bir şart teşkil etmektedir. Dolayısıyla işletmelerin sürdürülebilirlik ve sürdürülebilirlik boyutlarına(ekonomik, çevresel, sosyal) önem vermeleri gerekmektedir. Ancak konu aile işletmeleri olduğu zaman gelenekler, görenekler, kültürel değerlere bağlılık ve tutumlar bu işletmelerinin sürdürülebilirliklerinin önünde çeşitli engeller oluşturmaktadır. Bu tezin amacı ise, Yalova ilinde bulunan aile işletmelerinin bu engeller dahilinde sürdürülebilirliklerini hangi şekilde devam ettirdiklerini incelemek, çalışan sayılarını, yaşam sürelerini, yaşadıkları zorlukları, krizleri, aldıkları önlemleri ve genel anlamda çalışmalarını araştırarak işletme sahiplerinin veya üst düzey yöneticilerinin bakış açıları üzerinden değerlendirilmesini sağlamaktır. Yalova'da 40 yıldan fazla süredir faaliyetlerini sürdüren işletmeler seçilerek, bu işletmelere 39 adet soru yöneltilmiştir. Sürdürülebilirlik boyutları göz önünde bulundurularak ve çeşitli alt başlıklar oluşturularak belirlenen sorular işletmelere yöneltilmiştir. Farklı sektörlerden seçilen 25 işletmenin sürdürülebilirlik boyutları ile alakaları ve sürdürülebilirlik konusunda yaptıkları çalışmalar incelenmiştir. Tez araştırması yapılırken nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the concept of sustainability is of great importance for businesses and constitutes a condition for the continuity of competition. Therefore, businesses need to give importance to sustainability and sustainability dimensions (economic, environmental, social). However, when it comes to family businesses, traditions, customs, commitment to cultural values and attitudes create various obstacles to the sustainability of these businesses. The aim of this thesis is to examine how family businesses in Yalova maintain their sustainability within these obstacles, to evaluate the number of employees, their life span, the difficulties they experience, the crises, the precautions they take and their work in general, from the perspectives of business owners or senior managers. Businesses operating in Yalova for more than 40 years were selected and 39 questions were asked to these businesses. The questions determined by considering the sustainability dimensions and creating various sub-headings were directed to the enterprises. The relevance of 25 businesses selected from different sectors with their sustainability dimensions and their studies on sustainability were examined. Qualitative research method was used while conducting the thesis research