İşitme cihazı kullanan bireylerde işitme cihazı memnuniyetini etkileyen odyolojik faktörlerin araştırılması
Investigation of audiological factors affecting hearing aid satisfaction in individuals using hearing aids
- Tez No: 788777
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEBİ MUSTAFA GÜMÜŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
İşitme kaybı olan bireyler gerek sosyal gerekse mesleki çevrelerinde kimi zaman rahat bir iletişim kuramadıkları için bulundukları ortamda kendilerini kısıtlamakta veya soyutlamaktadırlar. Bu nedenle bu olumsuzlukları azaltabilmek için işitme kaybına cevap verebilecek nitelikte uygun kazanç ayarları yapılmış, iyi bir performans ve verim sağlayacak işitme cihazı kullanımına başlamak en sağlıklı yollardan bir tanesidir. Bu çalışmanın amacı, bireylerin otoskopik muayenesi yapıldıktan sonra işitme kaybı tespit edilen ve işitme cihazı endikasyonu konan hastaların uygun işitme cihazı kullanmalarını takiben 6 ay ve sonrası işitme eşiklerinde, konuşmayı ayırt etme skorlarında ve konuşmayı alma eşikleri gibi odyolojik faktörler üzerindeki etkiyi Gerçek Kulak Ölçümü (Real Ear Measurement – REM) yaparak İşitme Cihazlı Gerçek Kulak Kazancı (Real Ear Aided Gain – REAG) ile değerlendirmek ve Günlük Hayatta Amplifikasyonu Arttırma Memnuniyeti (Satisfaction with Amplification in Daily Life – SADL) anketini uygulayarak işitme cihazı kullanım memnuniyetini araştırmaktır. Yöntem olarak çalışmaya Samsun Deva Ses İşitme Cihazı Merkezinde işitme cihazı uygulaması yapılmış olan 18 - 65 yaş arası; 45' i kadın, 55' i erkek nörodejeneratif hastalığı olmayan, kulak ameliyetı geçirmemiş, anormal kulak bulgusu bulunmayan 100 birey katılmıştır. Gerçek Kulak Ölçümü (REM) ile 30, 50, 70 ve 90dB şiddetlerindeki seslerin 500, 1000, 2000 ve 4000Hz frekanslarında İşitme Cihazlı Gerçek Kulak Kazancı (REAG - Real Ear Aided Gain) sonuçları kaydedilerek istatistiksel analizleri yapılmıştır. REM öncesi ve sonrası olmak üzere SADL anketi uygulanmıştır. SADL Anketi sorularına ilave sorular eklenerek 0 – 10 arasında puanlandırılmış VAS skorları hesaplanmıştır. Anket sorularına verilen cevaplar 10 puan üzerinden değerlendirilmiş ve düşük puanlar daha fazla memnuniyeti göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Individuals with hearing loss sometimes restrict or isolate themselves in the environment they are in because they cannot communicate comfortably in both their social and professional environments. For this reason, in order to reduce these problems, it is one of the healthiest ways to start using a hearing aid that will provide a good performance and efficiency, with appropriate gain settings that can respond to hearing loss. Real Ear Aided Gain (REAG) by making Real Ear Measurement (REM) the effect on audiological factors such as hearing thresholds, speech discrimination scores and speech reception thresholds for 6 months and later following the use of appropriate hearing aids by the patients and to investigate hearing aid use satisfaction by applying the Satisfaction with Amplification in Daily Life (SADL) questionnaire. As a method between the ages of 18 and 65 who had a hearing aid application in Samsun Deva Sound Hearing Aid Center; 100 individuals (45 women, 55 men) who did not have neurodegenerative disease, did not have ear surgery, and did not have abnormal ear findings participated in the study. With Real Ear Measurement (REM), the results of 30, 50, 70 and 90dB intensities of sounds at 500, 1000, 2000 and 4000Hz frequencies were recorded and statistical analyzes were made. SADL questionnaire was applied before and after REM. By adding additional questions to the SADL Questionnaire questions, VAS scores scored between 0 and 10 were calculated. The answers to the survey questions were evaluated out of 10 points, and lower scores indicate greater satisfaction.