Feminist stylistics in Ahdaf Soueif's Aisha
Ahdaf Soueıf'ın romanı Aısha'da feminist biçembilim
  1. Tez No: 788843
  2. Yazar: RANA NOORİ AWAD ALASADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Biçembilim, öncelikle anlamların yapısökümüne uğraması ve onların yerleşmiş yorumları ile ilgilenir. Son zamanlarda pek çok feminist, biçembilim konusuna ilgi duymaya başlarken feminist biçembilim, kadınları aşağılayan ve onların toplumsal konumlarını marjinalleştiren ataerkil değerlere özel bir ilgi içeren feminist teorilere dayanmaktadır. Bu çalışma, ataerkil bir toplumdaki Arap kadınlarını tasvir eden geleneksel kurmaca romanlardan biri olarak kabul edilen Ahdaf Soueif'in Aisha romanındaki feminist söylemi incelemektedir. Aisha, doğulu kadınların sorunlarını ele alan feminist bir romandır. Bu kadınlar çoğunlukla cinsel obje olarak tasvir edilir ve erkeklere karşı zayıf ve itaatkârdır. Feminist biçembilim, kadınların bu aşağılayıcı algılarına bir yanıt olarak ortaya çıkmış ve dildeki ve toplumdaki bu basmakalıp yargıları ortadan kaldırmayı amaçlamıştır. Bu bağlamda, feminist biçembilim, toplumsal cinsiyet meselelerini metinsel analizin merkezine koyarak geleneksel biçembilimin sürdürülemez varsayımlarını teşhir eder. Dilbilimsel ve tematik farklılıklar da dahil olmak üzere farklı metinlerdeki cinsiyet söylemlerini vurgulamak bu feminist yöntemin merkezinde yer alır. Bu bağlamda çalışmanın ilk bölümü, biçembilimin kökleri, kökeni, oluşumu ve feminist teori ile nasıl birleşerek Feminist Biçembilimi oluşturduğuna dair kapsamlı tanımlar verecektir. İkinci bölüm, Ahdaf Soueif'in hayatı ve edebi kariyerine bir giriş niteliğinde olup, birbiriyle bağlantılı sekiz öykü içeren eseri Aisha'ya da kısa şekilde odaklanmaktadır. Bu çalışmanın üçüncü, dördüncü ve beşinci bölümlerinde Sara Mills'in biçembilim modelleri kullanılarak öyküler dört düzeye göre analiz edilmiştir. Feminist biçembilim yaklaşımı kelime/ifade düzeyinde, cümle düzeyinde ve söylem analizi düzeyinde uygulanmıştır. Soueif'in öykülerine feminist biçembilim yaklaşımı uygulanarak dilde cinsiyet temsilinin ataerkil kültürü nasıl yansıttığını ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. Dolayısıyla feminist biçembilime dayalı bu çalışma, öykülerdeki cinsiyetçiliği ve kadınların yazma alışkanlıklarını erkeklerinkinden ayıran bakış açısı, faillik, metafor veya geçişliliğin doğrudan cinsiyetle nasıl ilişkili olduğunu incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Stylistics is primarily concerned with deconstructing meanings and their established interpretations. Many feminists have taken an interest in stylistics recently, and feminist stylistics relies mainly on feminist theories, which include a particular interest in patriarchal values that degrade women and marginalize their societal position. This study explores the feminist discourse in the novel Aisha by Ahdaf Soueif, which is considered one of the traditional fictional novels that depict Arab women in a patriarchal society. Aisha is a feminist novel that deals with oriental women's issues. Those women are mostly portrayed as sexual objects and weak and submissive to their male counterparts. Feminist stylistics emerged in response to these demeaning perceptions of women, and it aimed to eliminate these stereotypes in language and society. In this regard, feminist stylistics exposes the unsustainable assumptions of traditional stylistics by putting gender issues at the core of the textual analysis. Highlighting gender discourses in different texts, including linguistic and thematic differences, is central to this feminist method. Within this context, the first chapter of the study will give comprehensive definitions of the roots of the stylistics, its origin, its formation, and how it merges with feminist theory to form Feminist Stylistics. The second chapter is an introduction to the life and literary career of Ahdaf Soueif with a brief focus on her work, Aisha, which includes eight stories linked to each other. In this study's third, fourth and fifth chapters, Sara Mills's feminist stylistic models are used to analyse the stories according to four levels. The feminist stylistics approach is applied to word/phrase level, sentence level, and discourse analysis level. Applying the feminist stylistic approach to Soueif's stories, it is aimed to reveal how gender representation in language reflects the patriarchal culture. Thus, this study based on feminist stylistics examines sexism in the stories and how point of view, agency, metaphor, or transitivity are directly related to gender, which distinguishes women's writing habits from men's writing.