Farklı koşullarda farklı yem bitkileri ve katkı maddeleri kullanılarak oluşturulan silajların kalitelerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 78898
- Danışmanlar: PROF.DR. SABAHATTİN ÖĞÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
VII ÖZET Araştırma 1996-1997 yılını kapsayan dönemde Tekirdağ ilinde yürütülmüştür. Fiğ+buğday, I.ve II. ürün mısır bitkilerinin bitkisel materyal olarak kullanıldığı çalışma saha ve laboratuvar koşullarında olmak üzere iki aşamada yürütülmüştür. Saha koşullarında, toprak üstü yüzeysel silolarda, laboratuvar koşullarında ise silo kabı olarak 0.50x0.10 0m boyutlardaki PVC borulardan yararlanılmıştır. Fiğ+buğday karışımı silajlara 24 saat süreyle soldurma uygulanırken, I. ve II. ürün mısır silajlarına % 0.5 oranında üre ilave edilmiştir. Fiğ+buğday silajları 45 gün, I. ve II. ürün mısır silajları 60 günlük silolama süresi sonunda, saha uygulamalarıyla aynı gün açılmıştır. Silolanan materyal üzerinden, gerçekleştirilecek analizler için yeterli olabilecek miktar ayrılmış geri kalan kısım aerobik koşullarda kitledeki sıcaklık değişiminin takibi amacıyla hazırlanan kaplara alınmıştır. Çalışmada silolama öncesi alınan örneklerde pH, Be (tampon kapasitesi), KM (kuru madde), HP (ham protein), HS (ham selüloz), HK (ham kül), SÇK (suda çözünebilir karbonhidrat) gibi kimyasal analizlere ek olarak silolama süresi sonrasında elde edilen örnekler üzerinde de söz konusu analizlerin yanı sıra mikrobiyolojik analizler; organik asit (asetik, bütrik, laktik asit) ve NH3-N tespitine yönelik analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir.
Özet (Çeviri)
DC SUMMARY This research was conducted in the period of 1996-1997 at Tekirdağ condition. The aim was to compare these several silage characteristics of different crops used as plant materials. This research was conducted in both laboratory and field conditions. Cylindiric PVC laboratory silos (0.50x0.10 0m) and bunker silos were used for making silage laboratory and field conditions, respectively condition. Three plant combinations, two wilting processing (wilted and unwilted) and two additive contents (urea added and non added) were used. Three kind of silage were produced. The first kind of silage were consisted of mixed wheat and common vetch, second kind of silage were produced from the raw material of first production of corn plant. Third kind of silage were produced from second production of corn plant 24h wilted material were used for first kind of silage (vetch + wheat). The control treatment was consisted of unwilted material. 0.5 % urea was applied to the other all silage's. Silage making time was 45 days for vetch + wheat and 60 days for corn. Three different sample were taken from the silos. Sampling times were in the beginning of silage, opening of silage silos and 14 Th. days after opening of silos. Several chemical microbiological analyses were conducted for the samples taken. The measurement chemical of characterics of the samples were pH, Be (Buffer capacity), dry matter (DM), crude protein (CP), crude cellulose (CC), crude ash (CA), water-soluble carbohydrates (WSC). Acetic, butyric, lactic acid and nitrogen bound in ammonia (NH3-N). Wilted silage's lactic acid contents were different from the remained kind of silage's.