Farklı yapılandırılmış dar alan oyunlarının futbolcuların iç ve dış yük parametrelerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of differently constructed small sided games on the internal and external load parameters of football players
- Tez No: 789148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SOYAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmaya 10 lisanslı erkek futbolcu katılmıştır. Çalışmaya katılan futbolculara 3 farklı şekilde yapılandırılmış dar alan oyunlarında, iç ve dış yük parametrelerine etkisinin olup olmadığı, aralarında farklılık oluşup oluşmadığı, farklılık varsa hangi düzeyde olduğunun incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grupları İstanbul ilinde üniversitede öğrenim gören lisanslı 10 gönüllü futbolcu katılımıyla oluşturulmuştur. Katılımcılara 3 farklı dar alan oyunu uygulanmıştır. Uygulanan dar alan oyunlarının iç ve dış yük parametrelerini belirlemek için kullanılan GPS ölçümleri ile etkisi incelenmiştir. Bu GPS parametreleri şunlardır; koşu mesafesi, kalp atım hızı, akselerasyon ve deselerasyondur.
Özet (Çeviri)
10 licensed male football players participated in this research. It was aimed to examine whether there is an effect on the internal and external load parameters, whether there is a difference between them and at what level if there is a difference, in the narrow field games that are structured in 3 different ways to the football players participating in the study. The study groups were formed with the participation of 10 licensed volunteer football players studying at the university in Istanbul. Three different narrow field games were applied to the participants. The effects of the applied narrow field games were examined with the GPS measurements used to determine the indoor and outdoor load parameters. These GPS parameters are; running distance, heart rate, acceleration and deceleration. According to the data obtained as a result of the study, the 5v5 narrow field game, 5v5 must press the line and the 5v5 miniature castle format narrow field games vary from internal and external load parameters, distance and speed parameters, workload and heart rate parameters, total parameters, speed parameters and maximum acceleration and acceleration.