Two parameter characterization of edge cracked NiTi shape memory alloy under plane strain conditions
Kenar çatlaklı NiTi şekil hafızalı alaşımın düzlemsel geriınim altında iki parametreli karakterizasyonu
  1. Tez No: 789270
  2. Yazar: OĞUZHAN FİKRİ MERDE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAN ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Şekil hafızalı alaşımlar; tersinir, yayınımdan bağımsız,martensit faz dönüşümü gösteren metalik alaşımlardır. Bu çalışmada, sonlu elemanlar analizi kullanılarak süperelastik NiTi şekil hafızalı alaşımda çatlak ucu gerilmesi ve kısıtlaması tetkik edilmiştir. Bu amaçla kenar çatlaklı düzlemsel gerinim şartlarını sağlayan bir numune homojen dağılımlı uzak gerilme alanına tabi tutulmuştur. Hem Mod I hem de karışık modlu (Mod I + Mod II) yükleme rejimi incelenmiştir. Kırılma mekaniğinin çoklu-parametre yaklaşımıyla çatlak ucu gerilmelerinin asimptotik r^(-1/2) ve radyal r^0 terimlerine bağıntısı irdelenmiştir. En küçük kareler prensibiyle doğrusal olmayan regresyon metodu, sonlu elemanlar verisi kullanılarak çatlak ucu gerilmelerinin kapalı form olarak ifade edilmesinde kullanılmıştır. r^0 teriminin şekil hafızalı alaşımlarda çatlak ucu gerilmelerinin doğru ifadesinde önemli rolü olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shape memory alloys (SMAs) are metallic systems that exhibit reversible,diffusionless,martensitic phase transformation. Employing finite element analyses, the stress fields and crack tip constraints generated are examined for a NiTi SMA which exhibits superelastic behavior. For this purpose, a single edge cracked configuration satisfying plane strain conditions is subjected to uniform loading. Both pure Mode I and mixed mode (Mode I + Mode II) configurations are elaborated by changing the crack inclination angle. As a novel step, a multi-parameter fracture mechanics approach is adapted to characterize the dependence of stress field components on both asymptotic r^(-1/2) and radial r^0 terms around the crack tip. This task is accomplished by generating closed-form fitting expressions for stress components via nonlinear least-square regression of the full field data from finite element analyses. It has been shown that r^0 term plays a significant role on the stress field around the crack tip in NiTi SMAs.