Beden eğitimi öğretmen adaylarının kaynaştırma eğitimi ile ilgili duygu, tutum ve kaygılarının incelenmesi
Examination of physical education teacher's emotions, attitudes and concerns about inclusive education
  1. Tez No: 789401
  2. Yazar: GÜLNUR ÇAĞIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi öğretmen adaylarının kaynaştırma eğitimi ile ilgili duygu, tutum ve kaygılarının, öğretmen adaylarının cinsiyet ve öğrenim görülen sınıf değişkenine göre farklılık gösterip göstermediğini; duygu, tutum ve kaygı düzeyi arasında ilişki olup olmadığını incelemektir. Betimsel bir çalışma niteliği taşıyan araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubu 69 erkek, 77 kadın olmak üzere toplam 146 beden eğitimi öğretmen adayından meydana gelmiştir. Veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu ve Kaynaştırma Eğitimi ile ilgili Duygular, Tutumlar ve Kaygılar Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya katılan beden eğitimi öğretmen adaylarının kaynaştırma eğitimine yönelik duygu, tutum ve kaygılarının, adayların cinsiyetine göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek amacıyla yapılan analiz sonucunda elde edilen bulgular kadın ve erkek beden eğitimi öğretmen adaylarının duygu, tutum ve kaygı puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını ortaya koymuştur. Öğretmen adaylarının kaynaştırma eğitimine yönelik duygu, tutum ve kaygılarının, adayların öğrenim gördükleri sınıfa göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymak amacı ile yapılan analiz sonucunda elde edilen bulgular 1. sınıf, 2. sınıf, 3. sınıf ve 4. sınıf beden eğitimi öğretmen adaylarının duygu, tutum ve kaygı puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığını ortaya koymuştur. Araştırmaya katılan beden eğitimi öğretmen adaylarının kaynaştırma eğitimine yönelik duygu, tutum ve kaygıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olup olmadığının belirlenmesi amacı ile yapılan analiz sonucunda öğretmen adaylarının duygu ve kaygı puanları arasında istatistiksel olarak pozitif yönde, orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine whether the feelings, attitudes and concerns of physical education teacher candidates about inclusive education differ according to the gender and grade of education variable of the teacher candidates; to examine whether there is a relationship between emotion, attitude and anxiety level. In the study, correlational research was the design. The sample included 77 females and 69 males. The Demographic Information Form and the Sentiments, Attitudes, and Concerns about Inclusive Education Scale were used as data collection tools. The findings obtained as a result of the analysis carried out to determine whether the sentiments, attitudes, and concerns of the physical education teacher candidates participating in the research differ according to the gender of the candidates revealed that there is no statistically significant difference between the sentiments, attitudes, and anxiety scores of the female and male physical education teacher candidates. The findings obtained as a result of the analysis conducted to reveal whether the pre-service teachers' sentiments, attitudes, and concerns towards inclusive education differ according to the class they are studying in found no statistically significant difference between their anxiety and anxiety scores. As a result of the analysis carried out with the aim of revealing whether the feelings, attitudes, and concerns of the pre-service teachers towards inclusive education differ according to the class they are studying, it was found that there is no statistically significant difference between the sentiments, attitudes, and anxiety scores of the pre-service teachers studying in the 1st, 2nd, 3rd, and 4th grades. As a result of the analysis conducted to determine whether there is a statistically significant relationship between the sentiments, attitudes, and concerns of the physical education teacher candidates participating in the research, it was revealed that there is a statistically positive, moderately significant relationship between the sentiments and concerns scores of the teacher candidates.