Voleybolcularda derin fasyal uyarımının propriosepsiyon algısı üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of DEEP fascial stimulation on perception of proprioception in volleyball players
  1. Tez No: 789437
  2. Yazar: HAYAL ÖRCÜTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ŞARVAN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, foam roller ile üst ekstremiteye uygulanan derin fasyal uyarımın voleybolcularda omuz maksimal kuvvetlerine ve propriosepsiyonlarına etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 14-20 yaş aralığında Manisa ilinde ikamet eden ve Türkiye Voleybol Federasyonu Kadınlar Voleybol 2. Liginde müsabakalara katılan dört kulüpten toplamda 47 kadın sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların önce maksimal izometrik istemli kasılma (MVIC) seviyeleri omuz eklemi fleksiyonu sırasında ölçülmüş, daha sonra %50 MVIC hedef kuvvet değeri belirlenmiş ve bu değerle ikişer denemeli kuvvet algısı (FS) testi yapılmıştır. Hedef kuvvet değeri, bilgisayar ekranından görsel geri bildirim ile değerlendirilmiştir. SPSS for Mac 28.0 paket programı kullanılarak tanımlayıcı istatistikler, eşleştirilmiş t-testi ve Wilcoxon işaretli sıralar testi uygulanmıştır. İstatiksel anlamlılık düzeyi p< 0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Araştırma sonuçları incelendiğinde MVIC değerlerinde sontestte ön teste bir artış gözlenmiş ve bu artışın istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir. FS değerlerinde ise bir iyileşme gözlemlenmiş ancak bu durumun herhangi bir istatistiksel anlamı olmadığı tespit edilmiştir. Sonuçlar: Sonuç olarak, FR ile üst ekstremiteye uygulanan SMR egzersizlerinin, omuz eklemi maksimal kuvvetine olumlu yönde bir etkisi bulunurken, omuz propriosepsiyonunda istatistiksel olarak anlamı olmasa da iyileşmeye yol açtığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to examine the effect of deep fascial stimulation applied to the upper extremity with the foam roller on shoulder maximal strength and proprioception in volleyball players. Material and Methods: A total of 47 female athletes voluntarily participated in research between the ages of 14-20, residing in Manisa and participating in the competitions in the Women's Volleyball 2nd League of the Turkish Volleyball Federation. First, the participants' maximal isometric voluntary contraction (MVIC) levels were measured during shoulder joint flexion, then 50% MVIC target strength value was determined, and a two-trial strength perception (FS) test was performed with this value. The target force value was evaluated by visual feedback from the computer screen. Descriptive statistics, paired t-test, and Wilcoxon signed-rank test were applied using SPSS for Mac 28.0 package program.